Anne Sütü Elle Nasıl Sağılır?

[su_note note_color=”#f2ff66″]Birçok kadın göğüslerdeki dolgunluk hissini azaltmak, [1] süt akıntısını önlemek ve daha sonra kullanmak üzere sütü elle sağar. Bazı kadınlar için elle sağım göğüs pompalarına göre daha rahat bir alternatif olabilir. Bu işlem herhangi bir yerde, özel aletler veya cihazlar gerekmeden yapılabilir. Ayrıca bu yöntemin, göğüslerin daha fazla süt üretmesine yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Bazı kadınların göğüsleri, plastik bir pompa kullanmaktansa ten temasıyla sütü daha kolay sağar.[/su_note]

Başlarken

 • Ellerini yıka. Anne sütünü elle sağmaya başlamadan önce ellerin yıkanmış olmalıdır. Eğer ellerini soğuk suyla yıkadıysan göğüslerine dokunmadan önce ellerinin ısınmasını bekle. Soğuk eller sıcak ellere göre süt sağma işleminin daha uzun sürmesine neden olabilir. Eğer süt sağmayı ilk kez yapıyorsan ve tereddüt hissediyorsan bir hemşireden yardım isteyebilir, hatta eşinden biraz yardım alabilirsin.
 • 2 dakika boyunca göğsünün üzerine ılık suyla nemlendirilmiş bir bez koy. Bu, süt sağımına yardımcı olabilir. Bunu yapmak gerekli olmasa da, süt sağma işlemine kesinlikle zarar vermeyecektir.
 • Göğüslerine masaj yap. Eğer göğüslerini elle sağım yapmaya daha fazla hazırlamak istiyorsan ellerini veya yumuşak bir havluyu kullanarak göğüslerine yumuşak bir masaj yapabilirsin. Göğsünün gevşemesine ve süt vermeye hazır olmasına yardımcı olmak için, her iki meme ucunun etrafındaki cildi nazikçe ov ve cildine masaj yap.

  Anne Sütünü Elle Sağmak

 • Dik otur ve öne doğru eğil. Bu pozisyon, sütünü sağmanı ve bu işlem esnasında rahat kalmanı daha kolay hale getirecektir. Eğer ayaktaysan ya da uzanıyorsan aynı miktarda sütü sağamayacaksın.
 • Parmaklarını göğsündeki süt rezervlerinin üzerine yerleştir. Ellerini meme ucunun üstünde veya altında “C” konumuna getirmelisin. İşte yapman gerekenler:
  Baş parmağını meme ucunun üstüne koy. Baş parmağın, meme ucunun yaklaşık 2,5 cm üzerinde durmalıdır.
 • Elinin ilk 2 parmağını meme ucunun 2,5 cm altına, başparmağınla aynı hizada olacak şekilde yerleştir.
 • Rahatına ve göğüs ölçülerine göre parmağının konumunu ayarla.
  Bu pozisyonda göğsünü çekip uzatmaktan kaçın.
 • Göğüs duvarının içine doğru baskı uygula. Bu baskı yumuşak ve sıkı olmalı, ancak göğsünü sıkıyormuş gibi hissetmemelisin. Cildini areola (meme ucunu çevreleyen koyu renkli halka) kısmından sıkmaktan veya esnetmekten kaçın çünkü bu sütün sağımını daha da zorlaştıracaktır. Başparmağını ve işaret parmağını doğrudan meme dokusunun gerisine, göğüs duvarının içine bastır. İşte akılda tutulması gereken birkaç şey daha:
  Göğüslerini dışarıya doğru değil geriye doğru bastırmayı ve parmaklarını kaydırmayı değil onları yuvarlamayı aklında tut.
 • Başparmağını ve parmaklarını öne doğru yuvarla, böylece sütü areola’nın yani meme ucunun altında bulunan süt sinüslerinden sıkmış olursun.
  Parmakları bir arada tut. Parmaklarını yaymak işlemin etkinliğini azaltır.
  Göğüslerin büyükse basınç uygulamadan önce onları kaldır.
 • Anne sütünü sağ. Baş parmağın ve parmaklarınla vücudundan uzağa doğru bir yuvarlama hareketi yap. Bu yuvarlama hareketi ile göğsüne baskı yap. Ne demişler, bastırmalısın, sıkmalısın ve sonra bırakmalısın. Bir kez alıştın mı, anne sütünü daha kolay sağmana yardımcı olacak olan, bebek süt emiyormuş gibi bir ritim edinebilmelisin.
  Her kadının göğüsleri farklıdır. En fazla sütü sağmana yardımcı olacak en iyi pozisyonu bulmak sana kalmıştır.
 • Ayrıca anne sütünü sağmayı, göğsüne masaj yapmayı, sütünü sağmayı ve göğsüne tekrar masaj yapmayı deneyebilirsin.
 • Sağılan anne sütünü bir kapta biriktir. Eğer sadece göğüslerinin daha rahat hissetmesi için sağıyorsan sütü bir havluya ya da bir lavaboya sağabilirsin. Eğer sütü daha sonra kullanmak üzere saklamak istiyorsan işte yapabileceğin bazı şeyler:
  Sağılan sütü biriktirmek için süt torbalarından yararlan.
  Sütü daha sonra kullanmak için doğrudan şişelere sağ.Gerekirse, anne sütünü seçmiş olduğun kabın içine doldurmak için bir huni kullan.

  Bu Konu Hakkında Yorumunu Paylaşır mısın?