Boşanma Sebeplerinde 10 Önemli Neden, Mutlaka Okumalısınız!

Yazımız biraz uzun ancak okumanızı tavsiye ediyoruz.

En yaygın boşanma sebepleri

Boşanmak hiç kuşkusuz ki günümüzün en önemli ve yaygın sorunlarından biri. Her evli çiftin karşısına çıkabilecek bu mesele kişilerde ciddi travmalara yol açıyor ve yıllarca süren olumsuz etkiler yaratıyor. Hele çiftin çocukları da varsa sorun çok daha karmaşık ve ciddi bir hal alıyor.

Boşanma sorunu ile yüz yüze gelen kişilerin en yaygın sordukları soru “Neden?” sorusudur. Aslında bu soru boşanma meselesi gündeme gelmeden önce sorulmuş olsa belki de boşanma asla gerçekleşmeyecektir. Ama pek çok meselede olduğu gibi bu sorunda da sıkıntılar ortaya çıkmadan önce konu üzerinde düşünmek yerine sorunlar baş gösterdikten sonra fikir üretme söz konusudur.

Ancak hiçbir şey için geç değildir. Bazen boşanmaya çok yaklaşmışken bile bu kritik eşikten dönülebilir ve çok mutlu bir diyalog yeniden kurulabilir. Ancak bunun için sorunun özünü yani boşanmanın sebeplerini bilmek gerekir.

İşte bu yazımızda boşanmanın sebeplerine dair 10 önemli madde hakkında bilgiler vereceğiz. Sunacağımız bilgiler evli çiftlerin yaşamında olumlu bir katkı yaparsa ne mutlu bize.

İşte sosyal iletişim uzmanların gözüyle boşanmanın 10 önemli sebebi

  • Boşanma sebepleri 1

Evlilik yalnızlıktan kurtulmaktır, yalnızlığa batmak değildir

Boşanan çiftlerin pek çoğu eşlerinden gerekli ilgi ve desteği görememekten yakınmaktadır. Flört döneminde ve evliliğin ilk zamanlarında eşiyle birlikte zaman geçiren kişiler bir süre sonra yanlarında bulunan eşiyle farkında olmadan duygusal bir kopuş yaşar.

Aynı evde olmak, aynı sofrada yemek yemek ve aynı yatağı paylaşmak asla birlikte olmak demek değildir. Birlikte olmak kalp yakınlığı olarak anlaşılmalıdır.

Evlenen çiftlerin büyük bir kısmı ömürleri boyunca asla yalnız kalamayacaklarını düşündükleri bir evliliğe adım atarlar. Ancak bir süre sonra aslında koyu bir yalnızlığa gömüldüklerini fark ederler.

Evli çiftler eğer birbirilerine hem sevgili hem de arkadaş gözüyle bakabilseler ve arkadaşların birlikte zaman geçirmeleri gerektiğinin farkına varsalar boşanmaya sürükleyen yalnızlık duygusundan da kurtulacaklardır.

 

  • Boşanma sebepleri 2

Anlamsız iktidar mücadelesi

Evlilik “iki kişinin birliktelik kurması” biçiminde tanımlandığında çok basit bir tespit yapılmış olur. Çünkü evlilikte iki kişinin karşılıklı ilişkileri ile iktidar mücadelesi iç içe geçmiştir.

Geleneksel çiftlerin aile içinde iktidarın kimde olacağı konusunda bir tereddüdü yoktur. Çünkü roller çok önceden belirlenmiştir. Erkek “karar veren”, kadın ise “kararlara uyan” rolünü yetişme tarzından ötürü kolayca benimsemiştir.

Oysa modern çiftlerde durum bambaşkadır. İktidarın eşit biçimde kadın ve erkek tarafından bölüşülmesi gerekir. Kararlar alınırken her iki şahsın da onayı alınmalıdır.

Ancak modern çiftlerin çoğu aslında geleneksel aile yapılarında yetiştikleri için rol dağılımı konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Erkek kadınla iktidarı paylaştığı için çoğu zaman pasif bir karakter haline dönüşmekte, kadın ise iktidara ortak olacağım dürtüsü ile bir kadının hiçbir zaman yüklenemeyeceği yüklerin altına girmektedir.

Evli çiftler “Kimin dediği olacak?” sorusunu hayatlarının merkezine yerleştirdikleri zaman ortaya iki sonuçtan biri çıkacaktır: Ya kadın ya da erkekten birisi pes edip tamamen karşı tarafa kendisini teslim edecek ya da her iki kişi karşı tarafın hakimiyetini kabul etmeyeceği için boşanma gerçekleşecektir.

  • Boşanma sebepleri 3

Cinsel tatmin eksikliği boşanmaya sebep olur

Cinsellik evli çiftler arasında mutlaka aktif ve renkli biçimde yaşanması gereken bir paylaşımdır.

“Evlilikte önemli olan sevgi ve saygıdır, cinsellik her zaman ikinci planda olmalıdır.” görüşü kesinlikle doğruyu yansıtmamaktadır. İnsanlarda cinsel tatmin eksikliği doğrudan ya da dolaylı olarak tüm yaşamı etkiler. Cinsel hayatlarında aradıklarını bulamayan kişiler mutsuz ve özgüvenden yoksun olur.

Bu Konu Hakkında Yorumunu Paylaşır mısın?