MagazinMüzik & Sinema

Derya Uluğ: Fenerbahçe için şarkı yazabilirim

Son zamanların en popüler isimlerinden biri, Derya Uluğ… Yıldız Tilbe’nin ve Emrah Karaduman’ın albümünde imza attığı hitler ve kendi şarkılarıyla her zaman listelerde kendine yer buluyor. Derya Uluğ ile müzik kariyerini ve Asil Gök ile olan ortaklığını konuştuk.

Derya Uluğ: Fenerbahçe için şarkı yazabilirim

Müzikal kariyeriniz 8 yaşında katıldığınız bir yarışmayla başlıyor. O yaşta müziğe yeteneğiniz olduğunu nasıl anladınız? Aileden birileri mi keşfetti?
Kendi kendimi keşfettim sanırım. 3 yaşında ayna karşısında şarkı söyleye söyleye 8 yaşında yarışmaya katılıp sonra koroya başladım.

Muğla Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yüksek lisans yaptınız. Eğitimli ve donanımlı bir müzisyen olarak, piyasada alakasız sektörlerden kişilerin de popüler olması sizi rahatsız ediyor mu? Sonuçta bu sizin mesleğiniz…
Yeteneği olan herkes müzik yapabilir; müzik beğeni işidir. Eğer gereğinden fazla kıymet verilen birileri varsa zaman zaten bunu gösterir.

Sizce bir şarkıcının başarı yakalayabilmesi için hangisine sahip olması gerekir; eğitim mi yetenek mi?
Öncelikle yetenek, daha sonra eğitim. Yeteneği olmayan birini eğitmeye çalışmak, temeli çürük bina yapmaya benzer. Bu söylediğim müzik için geçerli.

“Bugüne kadarki en olumlu tepkileri alıyorum”

Biraz yeni şarkınızdan bahsedelim… Emrah Karaduman’ın Bombarduman albümünde eski bir Hazal şarkısı olan ‘Sürgün Aşkımız’ı seslendirdiniz. Dinleyiciden gelen tepkiler nasıl?
Zaten kendi albümüm için aldığım bir şarkıydı. Senelerdir sahnede söylemekten çok keyif alıyordum. Çok değerli kalem Günay Çoban ve yine kıymetli bir müzisyen olan Mertol Şalt eseridir Sürgün Aşkımız. Emrah da çok güzel bir düzenlemeyle yeniden hayat verdi. Bugüne kadarki en olumlu tepkileri aldım.

Bu konuyu okudun mu? :   Çav Bella Klibiyle Gündeme Gelen Hilal Cebeci: Türkiye'de Sol Bitmiş

Yine bir proje albümü olan ve son yılların en çok satan albümü olarak rekor kıran ‘Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları’ projesinde ‘Ayrılığın Yükü Ağır’ isimli parçayı seslendirdiniz. Yıldız Tilbe’den teklif nasıl geldi? Şarkıyı siz mi seçtiniz?

Selim Çaldıran aradı, projede olmamı teklif etti. Memnuniyetle kabul ettim. Başka şarkı seçmiştim ama o verilmişti. Ben de hem sevdiğim, hem zor ve bilinmeyen şarkılarından birini seçmek istedim.

“Asil’in başarısı beni mutlu eder”

Aynı albümde sevgiliniz Asil Gök de yer aldı. ‘Hastayım Sana’ şarkısını seslendirdi ve yorumculuğu çok beğenildi. İlk profesyonel deneyiminde böyle bir başarı yakalaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Asil yıllardır bu şarkıyı sahnede eşsiz yorumluyor. Söylerken insanın etkilenmemesi imkansız. Bu kadar çok sevildiği için ben ondan daha mutluyum. Albümdeki en iyi üç şarkıdan biri… İlerleyen zamanlarda şarkı çıkarması için zorluyoruz.

Arada hiç kıskançlık oluyor mu? Mesela ikiniz de Yıldızlı Şarkılar projesinde yer aldınız ama sevgilinizin şarkısı daha çok dinlendi. Biraz arayı kızıştırayım…
Belki inanmayacak insanlar ama beni tanıyanlar bilir. Kendi şarkımı 1-2 kere paylaştım. Asil’in beğenileceğine o kadar inanıyordum ki, hep o başarılı olsun istedim. Kıskanmak söz konusu olmamakla birlikte, ben onun başarısından ancak mutlu olurum. Başka bir duygu hissetmez bünyem.

Şarkılarınızın sözlerini de beraber yazıyorsunuz. O sözlerde birbirinize olan duyguları mı anlatıyorsunuz yoksa?
Sözler genelde benim elimden çıkıyor. Yaşanılan şeyleri barındırıyor diyebiliriz.

Bu konuyu okudun mu? :   Aleyna Tilki, 'Dipsiz Kuyum' ile yine listelerde!

Bu sözleri kime yazdın tarzı krizler oluyor mu?

O adresi her zaman bilir, o yüzden hiç olmuyor.

Türkiye’de tanınmanızı sağlayan ilk çıkış parçanız ‘Okyanus’ ile haftalarca listelerde bir numarada kalmıştınız. Şarkının kısa sürede parlamasının sırrı neydi sizce?
Samimiyet, masumiyet, çok alın teri, çok emek, el ele vermiş bir ekip ve şarkıya çok inanmamız. Şarkının sözleri ve müziği insanların ağzına dolanacak cinstendi.

Bu Konu Hakkında Düşüncelerin Nedir?