erkekleresor.com dogum kontrol hapi ne ise yarar - Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar

Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan yumurtaya olumsuz tepki gösterecek hormonlar sayesinde hamile kalmayı önlemeye yarayan bir ilaçtır. Doğum kontrol hapları düzenli kullanım olmadığında hamile kalma olasılığını yükseltir. Peki, bu doğum kontrol hapları ne kadar sağlıklı? Doğum kontrol hapı ne işe yarar?

erkekleresor.com dogum kontrol hapi ne ise yarar - Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar

Bir takım şeylere alerjiniz var ise kullanılmaması öneriliyor. Eğer kullanmakta ısrarcı iseniz bir uzmana görünmeniz sağlığınız için yararlı olacaktır. Doğum kontrol hapı kullanmak, bilinenin aksine yumurtaların hasar görmesine sebebiyet vermez. Bu haplarda ki hormonlarla vücudunuzdaki hormonlar ile hormonsal dengeyi sağladığında hamile kalma riski daha da azalır. Doğum kontrol hapları gereğinden fazla tüketildiğinde vücudunuzda tüylenme yaratabilir. Bu yüzden uzmana danışıp gerekli testleri yaptırmak hangi doğum kontrol hapını kullanacağınıza yardımcı olur.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Olabilecek Durumlar

  • Doğum kontrol hapları her gün belli bir saat aralığında alınmalıdır. Tam saat belli olmasa da Sabah, Öğle, Akşam saatlerinin kendinize uygun olanını belirleyip her gün aynı vakitte hapları kullanmanız daha yaralı olacaktır.
  • Doğum kontrol haplarını düzenli kullanmanın yanı sıra tok karna içilmesi gerektiği de atlanılmayacak bir detaydır.
  • Eğer doğumunuzun ardından kullanmak istiyorsanız, bebek emzirdiğiniz için kullanmamanız daha yararlı olacaktır. Doğum kontrol hapı ne işe yarar? Bebeğinizi emzirmiyor iseniz, damar içi pıhtılaşması olasılığı olduğundan lohusalık döneminden sonra doğum kontrol hapını kullanmanız da bir sakınca yoktur.
  • Doğum kontrol hapını ilk kullandığınız günlerde hafif mide bulantıları oluşacaktır.
    Bu hapların düzenli kullanımında hamile kalma risk çok düşüktür. Fakat doğum kontrol hapı ile tepkimeye girecek başka bir ilaç hamile kalmanıza neden olabilir. Eğer doğum kontrol hapının yanı sıra başka bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekir.