erkekleresor.com - Erkeği Evliliğe İkna Etmenin Yolları

Erkeği Evliliğe İkna Etmenin Yolları

Evlilik genellikle birçok kadının hayalini süslerken erkeklerin bu konuda daha geri planda kaldığını düşünürüz. Bunun nedeni olarak özgürlüklerinin kısıtlanacağı, ilişkinin sıradanlaşacağı, bağlanma korkusu, bir evi geçindirmenin zorluğu gibi kalıplaşmış sebepleri söyleyebiliriz. Aslında erkeklerin çoğunun içinde bu korkulara rağmen sıcak bir yuva kurma isteği yatar. İlişkide aşağıdaki koşullar sağlandığında bu istekte kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Psikolog Gizem Diker erkekleri evliliğe ikna etmenin yollarını anlattı.

  • DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Partnerinizle konuşurken basit, samimi bir dil kullanın ve konuyu olduğu gibi düz bir şekilde aktarın. Bunu yaparken suçlayıcı olmayın ‘ben dilini’ kullanarak konuşun. Örneğin; “Beni sevmiyorsun ve bu yüzden evlenmekten kaçıyorsun! ” yerine “Beni sevmediğini ve bu yüzden evlenmek istemediğini düşünüyorum ve üzülüyorum” daha uygun bir yaklaşım olacaktır. Böylece duygularınızı partnerinize onu yargılamadan doğru bir şekilde aktarmış olacaksınız.

  • KENDİNİZLE BARIŞIK OLUN

Kendinize değer verin, güvenin ve kusurlarınızı dürüst bir şekilde kabul ederek kendinizi sevin. Böylece partnerinizde sizi her halinizle sevecek ve ilişkiniz daha pozitif bir yöne doğru ilerleyecektir.

  • ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAYIN

Partnerinizin siz hayatına girmeden önce de bir çevresinin olduğunu unutmayın ve bu konuda kısıtlama yapmayın. Evlendikten sonra da onun çevresiyle görüşmesinin sizin için sorun olmayacağı konusunda onu ikna edin.

  • PARTNERİNİZİN GÜÇLÜ YANLARINI DESTEKLEYİN

Partnerinizin başarılarıyla gurur duyun ve bunu ona hissettirin. İltifat etmekten çekinmeyin, gururunu okşayın. Zor zamanlarında bile “senin suçun değil, elinden geleni yaptın” gibi ifadeler kullanarak onun yanında olduğunuzu belli edin.

erkekleresor.com - Erkeği Evliliğe İkna Etmenin Yolları

  • SÜREKLİ BEKLENTİ İÇERİSİNDE OLMAYIN

Partnerinizi hayalinizde kurduğunuz mükemmel erkek kalıbına sokmayın. Yapamayacağı beklentilerle onu boğmayın. Sınırlarına saygı duyun. Kendi arzu ve isteklerinizle partnerinizin istekleri arasında bir denge kurun. Farklılıklarınızı keşfedin ve onu olduğu gibi kabul edin.

  • EVLİLİĞİN SIRADANLAŞMAK ANLAMINA GELMEDİĞİNİ GÖSTERİN

Birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere katılın, yeni hobiler edinerek ilişkinizi monotonlaşmaktan kurtarın. Her zaman flörtleşmeye devam ederek onda uyandırdığınız heyecanı, tutkuyu ve bağlılığı koruyun.

  • BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ OLACAĞINIZI HİSSETTİRİN

Her evlilik maddi ya da manevi zor dönemlerden geçebilir. Partenirinize bu dönemlerle birlikte başa çıkacağınızı, yalnız olmadığını, beraberken daha güçlü ve sağlam duracağınızı hissettirin. Evlilikle ilgili sorumlulukları taşıyabileceğinizi ona gösterin.

  • EVLİLİĞİNİZLE İLGİLİ HAYALLER KURUN

Evlilik tek başına yaşamaktan daha güven vericidir. Sağlıklı bir beraberlik ortamında yalnızlık ve sıkıntı hissi ortadan kalkar. Birlikte paylaşacağınız bu yolculuğun, dünyaya getireceğiniz bebeğin hayalini kurun. Eğer partneriniz çocukları seviyorsa annelik yapabilecek potansiyeliniz olduğunu ona gösterin.

  • AİLE İLİŞKİLERİNE DEĞER VERİN

Erkekler genellikle ailelerinin kız arkadaşıyla ilgi düşüncelerini önemserler. Bu yüzden partnerinizin ailesiyle güzel bir iletişim kurmaya çalışın, yapıcı olun. Kendisini siz ve ailesi arasında kalmış gibi hissetmesine izin vermeyin. Onun ailesinin sizin içinde önemli olduğunu hissettirin.