erkekler neden aldatir 780x438 - Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır sorusuna en detaylı yanıtlar

Erkekler neden aldatır sorusuna birbirinden ilginç 10 yanıt verdiğimiz bu yazımızın hem bilgilendirici hem de eğlendirici olacağını düşünüyoruz.

İlişki uzmanları ile aile danışmanlarının görüşlerinden faydalanarak kaleme aldığımız bu çalışma konuyla ilgili en detaylı makalelerden biri olma özelliğini de taşıyor.

Keyifli okumalar diliyor ve maddelerimize geçiyoruz. İşte erkekler neden aldatır sorusuna 10 ilginç cevap:

Biraz uzun ama üşenmeden okuyun derim 🙂 erkeklere sor

Erkekler neden aldatır 1

Erkek özgür olmak istediği aldatır

Birçok kadın, farkında olmadan yanındaki erkeği müthiş derecede sıkar. Erkek kendisini “nefes alamaz durumda” hissederken kadının bundan haberi dahi yoktur.

Bazen erkeklere nasıl olduğunu ve zamanının nasıl geçtiğini sormak dahi erkek tarafından “denetim altına alındığı hissini” yaratır. Erkeklerde her zaman özgürlüğüne saldırılıyormuş duygusu vardır. Bu his onun özgürlüğü konusunda aşırı duyarlı davranmasına neden olur.

Kadınlar erkekler konusunda “Erkektir, boş bırakılmaya gelmez.” gibi klasik bir tavır takınırsa erkeğin hassas noktasına dokunmuş olurlar. Bu şekilde denetime tabi tutulan erkeğin aklına gelen öncelikli çıkış yolları, kadınla mücadele etmek, ondan kaçıp uzaklaşmak veya onu aldatarak özgür olduğunu ispat etmektir.

Yani erkek ne kadar kuşatılırsa aslında aldatma konusunda o kadar hırslandırılmış olmaktadır. Bunu bilen kadınlar, sevgililerini denetleyip gözetlerler fakat bunu asla ona yansıtmazlar.

Erkekler neden aldatır 2

Mutlu erkekler genellikle aldatmaz, mutsuzluk her zaman aldatmaya gerekçedir

Niçin aldattığına dair bilgi veren erkeklerin büyük bir kısmı mutlu olmadıkları için aldattıklarını ifade etmiştir. Bu aslında aldatmak için tek başına yeterli bir sebep değildir. Çünkü mutlu olmak kişiden başlayan ve oradan etrafa yayılan bir duygudur. Yani erkeğin mutsuzluğunun sebebi yine bizzat erkeğin kendisidir.

Bazen insan karşısındaki kişiden dolayı mutsuz olabilmektedir. Ancak bu aldatma bahanesi olamaz. Bu olsa olsa “ayrılık” sebebidir. Çünkü bir erkek mutsuz olduğunu söyleyerek hala ilişkisine devam ediyorsa ve buna karşın kadını aldatıyorsa bu kesinlikle hiçbir bahane ile mazur gösterilemeyecek bir durumdur.

Ama yine de mutlu olma konusunda kadının da üstüne düşen görevler olduğunu bilmek ve ona göre davranmak gerekir.

Peki bir kadın erkekle mutlu bir birliktelik sürdürüp sürdürmediklerini nasıl anlayabilir? Yanıt çok basittir: Erkeğin gözlerinde ışık ve dudaklarında gülümseme varsa endişe edilecek bir durum yoktur. Aksi durumda ise “Çanlar sizin için çalıyor.” demektir.

erkekler neden aldatir h41730 2c653 - Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır 3

Erkekler, alışkanlıklarına saygı duyulmadığı zaman aldatır

Erkekler, hayatlarını alışkanlıklar üzerine kurmuştur. Aynı şeyi aynı zamanda yapmaktan büyük zevk alırlar. Bu durum  kadınlar için “sıradanlı” gibi algılansa da erkekler alışkanlıkları ile hayattan zevk almayı öğrenmişlerdir.

Bir kadın eğer erkeğin önceki yaşamına ait tercihleri sorgulayıp yargılarsa erkeği ciddi biçimde kırmış olur. Çünkü erkekler önceki yaşamlarının değişmesini istemezler. Ayrıca erkekler alışkanlıklarını benliklerinin önemli bir parçası kabul ettiklerinden bu konuda oldukça tutucudurlar.

Kadın erkeğin yaşam tarzına dair saygısını göstermediğinde erkek kadına “öteki” mantığı ile yaklaşır. “Halbuki aşkta öteki yani sen-ben yoktur. Aşk iki kişinin kendi şahsiyetlerini koruyarak bir varlıkta birleşmeleridir.”

Erkekler neden aldatır 4

Benimle konuş, çok yalnızım

Erkekler, sosyal ortamda tanıdıkları onlarca kişiye rağmen kelimenin tam manası ile “yalnız”dırlar. Erkeğin yalnızlığı yoğun ve ağır bir yalnızlıktır. Bu yalnızlığı giderebilecek tek varlık ise erkeğin yüreğini titretebilecek bir sevgilidir.

Erkekler, kendilerini dinleyecek kadınlara aşık olmaktadır. Tabi bu durumun tersi de geçerlidir. “Yani bir erkek, yanında bulunan kadın kendisini dinlemeyi bilmediği zaman kendisini dinleyecek başka kadınlar arar. “

Erkeklerin bu ihtiyacı çoğu zaman kendilerinden yaşça büyük kadınlarla birlikte olmalarına da neden olur. Çünkü genç kadınların sabırsızlığına karşın olgun kadınlar daha aktif bir dinleme yeteneğine sahiptirler. Bu da onları genç ve deneyimsiz kadınlara karşı daha güçlü kılar.

Erkekler az konuşur, yargısı kesinlikle doğru değildir. Erkekler kendilerini dinleyecek samimi bir insan bulduklarında dakikalarca konuşurlar. Erkekler konuştukça stresten uzaklaşıp rahatlarlar. Bundan ötürü erkekler kiminle güzel sohbet edip konuşuyorlarsa ona aşık olurlar. Erkeğin konuşma ihtiyacı en az sevgi ihtiyacı kadar güçlü bir duygudur.

Erkekler neden aldatır 5

Özleyemeyen erkek de uzaktaki erkek de aldatır

Bir erkek ile yaşanan birlikteliklerde “doz” ayarlamasını iyi yapmak gerekir. Çünkü sürekli erkekle birlikte olmak da ondan uzun süre ayrı kalmak da erkeğin aldatmasına neden olabilir.

Erkeği gün içinde bazen yalnız bırakmak gerekir. Çünkü bir erkeği en fazla mutlu eden şeylerden biri de “erkek ortamında” eski arkadaşları ile zaman geçirmektir. Aynı şey kadın için de geçerlidir. Kadınlar da gün içinde kendi hemcinsleri  ve aileleri ile zaman geçirmeyi bilmelidir.

Alışverişe, maça, sergilere, yürüyüşlere birlikte gitmenin büyük bir zevk olduğu hiç kuşkusuz ki doğrudur. Fakat bazen bu etkinlikleri yalnız yapıp sevgiliyi gün içinde özlemek gerekir. Bu “hafif özlem” aşkı her gün alevlendiren ve aşk ateşini her zaman gür tutan sihirli bir iksirdir.

Erkekten uzak durmak da erkeğin duyguları üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Erkekler için “yıllar sonra bile” ifadesi hiçbir anlam taşımaz. Hatta bırakın yılları erkekler yalnızlığa birkaç hafta dahi dayanamazlar.

O halde ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor:

“Erkeğin özleyebileceği kadar uzak ve unutamayacağı kadar yakın olmak gerekir.”

erkekler neden aldatir 780x438 - Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır 6

Erkekler yanlarındaki kadını çantada keklik zannettikleri için aldatır

Bir erkek kendisini vazgeçilmez zannettiği zaman aldatma eğilimi gösterir. Kimi kadınlar erkeğin başka kadınlarla ilgili hafif kusurlarını görmezden gelir. Bu durum erkekte “artık yolun açıldığı” algısını yaratabilir.

Bazı durumlarda ise kadınların erkekle birlikteliği belli zorunluluklara dayanır. Bir kadın için en acıklı durumlardan biri de budur. “Nereye gidebilirim ki?”, “Tek başıma yaşayamam ki?”, “Artık ailemin yanına da dönemem.” tarzındaki yaklaşımlara sahip pek çok kadın erkeğin yaptığı kimi hataları sineye çekmektedir.

İster duygusal bir bağlılıktan olsun ister hayatın getirdiği bir zorunluluktan ileri gelsin her iki durumda da erkeğe aldatma konusunda açık kredi verilmiş olur.

Kadın erkeği ne kadar severse sevsin veya ne kadar zor şartlar kendisini bekliyorsa beklesin erkeğe kendisini kaybetme korkusunun olduğunu hissettirmelidir. Erkekler yanlarındaki kadının kıymetini çoğu zaman onu kaybettiklerinde anlarlar. Ancak daha kayıplar oluşmadan erkeğe bu korkuyu yaşatarak onun kendine gelmesini sağlamak en isabetli davranış biçimidir.

Erkekler neden aldatır 7

Sevdiğim kadın ilk tanıştığımız zamanki gibi değil

Kadınların aldatılmasında kadının kusurlu sayılabileceği  tek madde belki de budur. Ciddi bir ilişkiye başlayan kadınların birçoğu eski şıklık ve güzelliklerini yitirirler. Kıyafet seçiminde eski özen kaybolur, kuaförlerden ayak kesilir ve “Alan zaten almış.” mantığı benimsenir.

Günümüzde artık önemli olan, bir ilişkiyi başlatmak değil başlatılan birlikteliği sağlıklı sürdürebilmektir. Bu nedenle bir erkeğin aşık ettirilmesinden ziyade bağlanması çok daha önemlidir.

Bu nedenle kadınlar her  zaman erkekle ilk tanıştıkları günkü gibi bakımlı ve şık olmalıdırlar. Erkekler birlikte oldukları kadınların güzelliklerinden hem zevk alırlar hem de onların güzellikleri ile gurur duyarlar.

erkekler neden aldatir 4Qf - Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır 8

Yatakta kaplan olamayan kadınlar

Erkeklerin cinselliğe bakışı ile kadınların cinsellik algısı birbirinden çok farklıdır. Erkekler cinselliği çok sık ve yoğun yaşamak ister. Birçok kadın erkeklerin bu isteğini “aşırı” olarak değerlendirebilir. Ama işin gerçekliği budur ve buna göre davranmak gerekir.

Erkekler, yatakta çok aktif olmalarına rağmen fantezi dünyaları kadınlarınki kadar renkli değildir. Ayrıca kadınlar seks sırasında yeni deneyimlere açıkken erkekler eski alışılmış tarzda diretmektedir. Ancak erkek bu yeni deneyimleri bir defa dahi uyguladığında kadının ne kadar haklı olduğunu itiraf etmektedir.

Yatakta erkeği hem görsel yönden hem de pratik yönden mutlu etmek gerekmektedir. Cinsel yaşamı hareketli ve güzel olan erkekler, yaşamlarının diğer alanlarında da mutlu olurlar. Aksine eğer erkek cinsel hayatında sorunlar yaşıyorsa mutsuz, agresif ve uyumsuz bir kişi haline gelecektir.

Cinsellik ile aldatma konusunu işleyen bir Alman psikolog bu konuda şunları söylüyor:

“Yatakta kaplan gibi yırtıcı ve hareketli olun. Çok hareketli olduğunuzda yemek ihtiyacınız ortaya çıkacak. Yedikçe bu sefer de harekete geçmek için kendinizde güç bulacaksınız.  Yani yemek ve saldırganlık sürekli birbirini zorunlu kılacak ve devamlı kendinizi sevişiyor halde bulacaksınız.”

Aynı bilim adamının ikinci benzetmesi ise daha da ilginç:

“Kaplan olamayan bir kadının “kedi” olmaktan başka çaresi yoktur. Peki nedir kedi olmak? Yanıt hepimizin malumu: Bir ömür boyu sadece peynirle idare etmek.”

Erkekler neden aldatır 9

Erkekler özgüven kazanmak için aldatır

Erkekler var olduklarını, cesur davranabildiklerini ve hayatta etkin olarak rol aldıklarını ispatlamak için aldatmaktadır. Bu tavrı ile erkek adeta ” Ben de varım. Beni görün.” der gibidir. Çünkü birçok erkek aldatarak özgüvene sahip olacağını zanneder.

Aldatılan kadınların neredeyse tamamı kendi çevrelerindeki diğer kadınlardan daha zeki ve daha güzeldir. Özellikle bu kadınların aldatılmasının sebebi erkeklerin onları “aşılmaları gereken bir eşik” olarak algılamasındandır. Erkek kendince “Böyle bir kadını dahi aldatabiliyorsam ben aslında büyük bir adamım.” demek istemektedir.

İnsanlar her zaman yaptıkları olumlu işler ile kendilerini görünür kılmazlar. Kimi durumlarda kötü tercihlerden de insanlar gizli bir övünç duyabilir. İşte aldatma da böyle bir “aykırı yoldan kendini ispat çabası”dır.

Erkeğin bu biçimde davranmasının bir diğer sebebi erkekler arasında “aldattığı halde yakalanmama”nın bir yetenekmiş gibi kabul edilmesidir. Maalesef bazen toplumun bu tarzda olumsuz yönlendirmeleri de olabilmektedir.

Erkekler neden aldatır 10

Bilgi düzeyindeki farklılık

Eğer bir kadın ile erkek arasında bilgi ve kültür düzeyi bakımından ciddi bir uçurum varsa aldatma neredeyse kaçınılmaz olur. Bu durum aslında kadınlar için de geçerlidir. Çünkü birliktelik sadece hoş zaman geçirmek ve eğlenerek yaşamak değildir. İnsan kendi bilgi düzeyinin çok altındaki kişilerle sağlıklı ilişkiler sürdüremez.

Kadınlar eğer bilgi yönüyle erkeklerden çok geride kalırlarsa erkekler hemen “zeki bir kadın” arayışına gireceklerdir.  Unutulmamalıdır ki zeki bir kadın kadar erkeği kendisine çeken çok az şey vardır. Zeki bir kadınla karşılaşan erkekler hemen onun yörüngesine kapılır ve onun uydusu olurlar. Bu etki o kadar şiddetli olur ki bazen uzun yıllar dahi sürebilir.

Bu nedenle kadınların her konuda kendilerini yetiştirmeleri ve sürekli olarak yeni bilgiler edinmeleri çok büyük önem taşımaktadır.