Eski Sevgili Nasıl Geri Kazanılır?

Bazen sevgilinden ayrıldıktan sonra, ona karşı hâlâ hislerinin olduğunu ve tekrar onunla olmak istediğini fark edebilirsin. Eski sevgiline tekrar bir araya gelmeyi teklif etmek korkutucu olabilir ama acele etmeyip geçmişten ders alabilirsen eski sevgilinin sana evet deme ihtimali olabilir.

Ayrılığın Değerlendirmesini Yapmak

Ayrılığın nedenlerini anla. İkinizin de bu ayrılığa giden yoldaki katkılarınız nelerdi? Birçok ilişkide, sorunlar bir anda ortaya çıkmaz; zamanla oluşur. Yaşanılan yüksek ihtimalle tek taraflı bir sorun değildi ve ayrılığın olacağı belliydi. Eski sevgilini tekrar elde etmeye teşebbüs etmeden önce biraz vakit ayırıp vicdan muhasebesi yap. Zamanını ve enerjini boş bir amaç için harcamayacağından emin olmayı sen de istersin.
Araştırmalara göre, duygusal birlikteliklerin bitmesindeki bir numaralı sebep iletişim sorunlarıdır. Bunun dışında, yaşadığın ilişkide mutluysan bu sorun genellikle beklentilerin net bir şekilde paylaşılıp hayal kırıklıklarının açıkça tartışılmasıyla, büyük bir kavgaya meydan vermeden çözülebilir. İhanet ve kıskançlık gibi diğer konuların üstesinden gelmek daha zor olabilir; ama biraz çabayla ve danışman desteğiyle bu tarz sorunların bile üstesinden gelmek mümkün olabilir.

Ayrılma fikrini kimin ortaya attığını hatırla. Sen mi ortaya atmıştın? Eğer öyleyse bunu yapmadan önce iyice düşündün mü yoksa bir öfke patlaması sonucunda yapıp şimdi pişman mı oldun? Yoksa ayrılığı ortaya atan karşı taraf mıydı ve bunu isterken belli sebepleri var mıydı? Ayrılık kararı karşılıklı alınmış bir karar mıydı?

İlk olarak ayrılığı kimin istediğini ve ayrılığın neden meydana geldiğini anlaman önemli. Eğer ayrılmayı sen istediysen ve eski sevgilin ayrılmayı istemediyse bir araya gelmeniz ayrılığı karşı tarafın istemiş olduğu durumdan daha kolay olabilir.

Duygularını doğru yorumla. Ayrılığın ardından oluşan acı ve kafa karışıklığıyla, yalnızlığını ve kırgınlığını eski sevgilini hayatına geri alma ihtiyacının kanıtı olarak yorumlayıp duygu karmaşasına düşmen kolay olur. Aslında, neredeyse ayrılığı deneyimleyen herkes ilk başta yitirdiği ilişki için kaygı, suçluluk, depresyon ve yalnızlıkla karışık bir vicdan azabı çeker. Genelde, ilişkinin ciddiyeti ne kadar fazlaysa hissedilen de o kadar şiddetli olur; evli olan veya birlikte yaşayan çiftlerin ayrılıkları en zor ayrılıklar olmaya meyilliyken, geçici olarak takılan kişiler ayrılık sonrası zamanlarını daha kolay geçirirler.[1] Ancak duygularının şiddetli olması, eski sevgilinle tekrar bir araya gelmen gerektiği anlamına gelmez.

Bu sorulara cevap bulmaya çalış: Eski sevgilini mi özlüyorsun yoksa bir sevgilin olmasını mı? Eski sevgilin sana kendini daha iyi, daha güvende ve daha mutlu mu hissettiriyordu? Âşık olmanın heyecanı yok olduğunda ve günlük hayatın rutininde sıkışıp kaldığında da kendini bu kişiyle uzun vadeli bir ilişkide hayal ediyor musun? Sadece biriyle beraber olmanın sağladığı güven duygusunu ve hareketli bir ilişkinin heyecanını özlüyorsan bunların tümünü, başka biriyle yaşayabileceğin daha sağlıklı ve daha istikrarlı bir ilişkide bulabilirsin.

Ayrılık sonrası eski sevgilini geri kazanmaya çalışmadan önce ne hissettiğini anlaman ve gerçekten onunla bir araya gelmek isteyip istemediğine karar vermen için kendine biraz zaman tanıman önemlidir. Tekrar başlayan ilişkilerde genelde güven eksikliği sorunu yaşanır ve bir dargın bir barışık ilerlemeye meyilli bu ilişkilerde defalarca ayrılıklar yaşanır. Bu kişiyle uzun vadede birlikte olmak istediğinden %100 emin değilsen eski sevgilinin peşinde dolaşacağına, bunun üstesinden gelmek için elinden geleni yaparak daha fazla acı çekmenin önüne geç.

CHARGES MAY APPLY
Subject: Please add to EMMA On 2011-06-16, at 1:33 PM, Wallace, Kenyon wrote: Cutline: The extramarital activities of several high-profile elected officials — stand up Anthony Weiner and Arnold Schwarzeneggar — have provoked widespread condemnation, but a recent study suggests some people just can’t help their philandering ways. Genetics can play a role. Credit: Shutterstock Infidelity.jpg

Kendinle Baş Başa Kalmak

Ayrıldıktan sonra ilk bir ay eski sevgilinle görüşmekten sakın. Konuşmak isterse o seni arayacaktır. Aramazsa ne desen de ya da ne giyinsen de sonuç değişmeyecektir. Bazen eski sevgilini görmezden gelmen, olmasını arzu ettiğinin tam tersine, ona senin hayatına onsuz da gayet iyi devam ettiğin ve kendi yoluna baktığın fikrini verir.

Bu Konu Hakkında Yorumunu Paylaşır mısın?