evlilik nedir mutlu evlilik nasil olur - Evlilik için hazır mısınız?

Evlilik için hazır mısınız?

Evlenmek, ciddi bir projedir. Projedir çünkü evlilik bir yatırımdır. Hiçbir yatırıma projelendirilmeden başlanmaz. Kendinizi ve eş adayınızı yeterince sorguladınız mı?
 
Hayatımızdaki en basit sorunları çözerken, en ufak adımları atarken bile çoğunlukla titiz ve dikkatliyizdir. Mutfak armatürü alırken, sezonluk giysi alışverişlerimizde bile önce dergiler; broşürler karıştırır; vitrinlere bakar; ne almak istediğimize karar verip, alacağımız şeyler konusunda ince eleyip sık dokumaz mıyız? Örneğin hiçbirimiz altın kaplama bir armatür düşleyip, hurdacıdan ikinci ele razı olmaz, günlük hayatta, rahatlıkla giyeceğimizi bildiğimiz rahat, şık ve ekonomik bir giysi yerine, hiçbir zaman giyemeyeceğimiz kadar dekolte ya da abiye bir giysiyi tercih etmeyiz. Baştan söyleyelim, eğer bu tür tercihler yapıyorsanız, bu yazı inanın size göre değil çünkü kısa bir süre sonra yapacağınız evliliğe, eş seçimine akıllıca bakmanızı öneriyor; belki de yıllarca hayalini kurduğunuz romantik birleşmeyi ters yüz ediyor; onu bir şirket kuruluşu gibi görmeyi öneriyor; sizi akla davet ediyor.
Şöyle düşünün: Herhangi bir projeye başlanırken uzmanlarından destek alınır; projenin verimli olup olmayacağı konusunda fikirler üretilir; bir bakış açısı oluşturulur. Güçlü bir şirket olmanın ilk yolu, şirketin kendisini yani zaaflarını, güçlü yanlarını bilmesidir. Sonra rakipler ve işbirliği yapılacak kurumlarla ilişkiler gözden geçirilir… Yani hiçbir konunun gözden kaçmaması için her türlü çalışma yürütülür.

140520161655315090667 - Evlilik için hazır mısınız?

Şimdi “Ben aşk evliliği yapıyorum, bunun bir projeyle, şirketle ne ilgisi var” diyebilirsiniz… Hemen söyleyelim: Aşk ile evlilik tahmin ettiğinizden de fazla şirketleşmeye benzer. İkisinin de sürmesi ve yaşaması için bazı koşullar gerekir. İkisini de kurduktan sonra tasfiye etmek oldukça zordur. İkisi de sizi iyi niyetle yola çıkarır ve bolca borç ve mutsuzlukla baş başa bırakabilir.
Aşk, evlilik başlamadan bittiyse, durumu bir aşk kazası olarak görüp, yaranıza tuz basarsınız ancak evlenmişseniz, birlikte bir ekonomik çark döndürüyor; sosyal yaşamda ortak iletişim kuruyorsanız inanın, boşanmak hiç de kolay değildir. Bir de çocuğunuz varsa, bu durumda söylenebilecek her şey, bekara koca boşamak kolay diye cevaplanabilir.
Evliliğin sürdürülebilir olup olmadığı, evleneceğiniz insanın size uygun bir eş olup olmayacağı, birlikte kuracağınız bu yeni kurumun geleceğinin umut verip vermediğini düşünmek, duruma dışarıdan bakıp, zayıf ve güçlü yanlarını görmek sandığınızdan da önemlidir. Bu nedenle evlenmeden önce, bir şirket kurduğunuzu düşünmeniz, şirketin geleceğinin olup olmayacağını elinizdeki verilerle değerlendirmeniz pek de akılsızca sayılmaz.
yeni evli ciftin kabusu oldu 3661834 - Evlilik için hazır mısınız?
Evlilik, çocukluğumuzdan itibaren hayalini kurduğumuz o görkemli düğün gününden ibaret değildir. Evlilik, medeni kanunla hukuki olarak tanımlanmış bir sosyal ve ekonomik kurumdur. Bu nedenle çevrenizdeki insanların uyarıları, değerlendirmeleri, sorularını da olgunlukla karşılayıp, sağduyunuzu da kullanarak değerlendirmeye alın. İnanın bunun size sandığınızdan da çok faydası olacak.

Kendinizi ve yapacağınız evliliği sorgulamaya yönelik soru örnekleri

Evlenmek için uygun yaşta mıyım? Neden?
Evlenmek için uygun biri miyim? Neden?
Evlilik için uygun özelliklerim, uygun olmayan özelliklerim nedir?
Kavgacı ve dırdırcı mıyım? Barışçıl ve uyumlu mu?
Tutumlu muyum, müsrif mi?
Ev yönetmekten ne anlıyorum?
Yaşantımı sürdürürken kimlerden destek alıyorum, ne tür destekler alıyorum? Evlendikten sonra bu destekler olmadığında nasıl yaşayacağım?
Ev idaresinden ne anlıyorum?
Kişisel bakımımı tek başına sürdürebiliyor muyum? (Beslenme, giyinme, barınma, ev temizliği, vs. gündelik konular)
Bugüne kadar bir başka canlının yaşamını sürdürmesine katkıda bulundum mu? Sorumluluklarımı ne kadar yerine getirdim?
Beni ne kızdırır, ne üzer, ne sevindirir? Neden?
Kızdığım zaman bugüne kadar ne yaptım? Sonuçları ne oldu?
Birlikte olduğum kişilerde ne tür özelliklere sinir olurum?
Birlikte olduğum kişilerin hangi özelliklerinden mutlu olurum?
Sadakat, dayanışma, tek yastıkta kocama sözleri bana ne düşündürüyor?
Başkalarının fikirlerine ne kadar saygılıyım?
Sosyal hayatım ne ölçüde zengin?
Hayatımda vazgeçmem dediğim neler var?
Başkalarının yanındayken asla yapmayacağım alışkanlıklarımdan, biriyle birlikteyken vazgeçebilir miyim?
Daha önceki sevgililerim ya da arkadaşlarımdan neden ayrıldım?
Ailem ilişkime nasıl bakıyor? Ne kadar haklılar, ne kadar haksızlar?
Kurduğum hayal ile gerçek ne kadar örtüşüyor, ne kadar örtüşmüyor?
Çocuk sahibi olmayı düşünüyor muyum?
Kaynak: Cosmopolitan Bride