135184135 700x466 - Gerçek Arkadaşların Asla Yapmayacağı 10 Şey

Gerçek Arkadaşların Asla Yapmayacağı 10 Şey

Merhaba Erkeklere Sor ziyaretçisi. Bu yazımızda gerçek arkadaşların kesinlikle yapmayacağı 10 şeyi ele alıyoruz.

1. Dedikodunuzu Yapmazlar
Gerçek arkadaşlar gereksiz dramatikliklerden uzak dururlar. Eğer size yakın biri hakkınızda dedikodular ortaya atar veya özel tutulmasını istediğiniz sırlarınızı yayarsa, güveninizi hak eden gerçek bir arkadaş olmadığını kanıtlar.

2. Kişisel Saldırılara Kalkışmazlar
Gerçek dostların görevi sizin kendinizle ilgili kötü hissetmenize yol açmak değildir. Gerçek bir arkadaş zalimce sözlerdense kibarlığı tercih eder. Benzerliklerinize odaklanır, farklılıklarınıza değil. Zayıf noktalarınızı dile getirmez, becerilerinizden bahseder.

135184135 700x466 - Gerçek Arkadaşların Asla Yapmayacağı 10 Şey

3. Saçma Tartışmalar Başlatmazlar
Gerçek arkadaşlar, kazanılmayacak bir tartışmaya girmekten daha zaman öldürücü hiçbir şey olmadığını bilirler. Bugüne kadar kimsenin ağzından “O durum güncellemeni okumak bütün varlığımı baştan aşağı gözden geçirmeme sebep oldu,” lafı çıkmadı. Gerçek bir arkadaş olduğunuz insanı kabul edebilmelidir, fikirlerinize katılsa da katılmasa da. Bu farklı görüşlerde olduklarınızla arkadaş olamayacağınız anlamına gelmez (hatta ben bunu her zaman tavsiye ederim, zira size farklı bakış açıları kazandırır). Ancak tartışacaksanız, saygıyı elden bırakmayın.

4. Her Lafınızı Bölmezler
Gerçek arkadaşlar kendilerine kafayı takmış ve sizin ne hissettiğinizle ilgilenmeyen insanlar değildirler. Birinin konuşmaların yarısını ve dinlemenin hiçbir kısmını yaptığı bir ilişkiden adil ve dengeli bir arkadaşlık çıkamaz.

5. Amaçlarınıza Ulaşmanızı Baltalamaya Çalışmazlar
Gerçek arkadaşlar eğer kişisel gelişiminize katkıda bulunacaklarına inanıyorlarsa hakkınızdaki düşüncelerini kelimeleri değiştirmeden söylerler, ancak bunu aşağılayan veya nefret dolu bir üslupla yapmazlar. Bunun yerine yapıcı, yardımcı cümleler kurar ve olduğunuzdan daha iyi bir insan olmanız için size ilham verirler.

6. Sizi Geçmişiniz Yüzünden Aşağılamazlar
Ne kadar renkli olursa olsun, gerçek dostlar sizin geçmişinizle ilgili olmazlar. Eğer kirli çamaşırlarınızın bazılarını ortaya dökecek kadar cesursanız, gerçek arkadaşınız asla sizi aşağılamaz. Bunun yerine size destek ve şefkat sunar, cesaretinizi takdir eder.

arkadaslik5 - Gerçek Arkadaşların Asla Yapmayacağı 10 Şey

7. Sosyal Durumlarda Sizi Terk Etmezler
Gerçek arkadaşlar bir arkadaşlarını kimseyi tanımadığı bir partiye götürüp ortada bırakmanın asla yapılmaması gereken, düşüncesiz bir hareket olduğunu bilecek kadar duygusal zeka sahibidirler. Hele de o arkadaş çekingen bir kimseyse.

8. Başarınızı Kıskanmazlar
Gerçek arkadaşlar zamanlarını başka birine güzel bir şey olduğunda kıskançlık yaparak kaybetmezler. Başkalarının başarıları hakkında mutlu olmanın “Niye ben değilim ki?” diye sormaktan çok daha üretken bir davranış olduğunu bilirler (ve hatta bazen nasıl yaptıklarını bir kenara not alırlar). Daha az söylenip daha çok çaba harcarlar.

9. Sizi Yargılamaz Veya “Düzeltmeyi” Denemezler
Gerçek arkadaşlar, herkesin derdi kendineyken bir kimseyi “düzeltmeye” çalışmanın saçma olduğunu bilirler. Ne demişler, ilk taşı en günahsız olanımız atsın. Gerçek dostlar kendilerinin mükemmellikten çok uzak olduklarını kabul edip başkalarından da gerçek dışı şeyler beklemenin saçmalığını bilirler. Muhteşem olmayabilirsiniz, ancak yeteri kadar iyisiniz – kimsenin size aksini söylemesine ihtiyacınız yok.

10. Sizi Çantada Keklik Saymazlar
Gerçek dostlar bir ilişkiyi şartlar zorlaştığında bir kenara atılabilecek kısa süreli bir şey gibi değil, büyük önem taşıyan uzun vadeli bir söz gibi görürler. Gerçekten sahip olmaya değer bir arkadaş sadece akşam içkilerinde, voleybol oyunlarında, internetten saçma video izleme zamanlarında, tatilde veya sahilde yanınızda olmaz; ailede ölüm olması gibi zor zamanlardan geçerken de size yardım etmeye çalışır ve beklenmedik iş kaybınız veya acı ayrılığınızdan sonra kendinize gelmenize yardımcı olurlar.