2666 - Göğüsler Neden Sarkar ve Göğüs Sarkması Engellenebilir mi?

Göğüsler Neden Sarkar ve Göğüs Sarkması Engellenebilir mi?

Göğüsler yumuşak dokulardan oluşmuştur. Göğüsleri dik ve canlı tutan meme dokusu ve göğüs arasındaki ipliksi bağlardır. Pek çok bayanın yaşı ilerledikçe karşılaştığı sorunlarından bir tanesi de göğüslerinin eski canlılığını yitirmesidir. Göğüs, doğumdan yaşlılığa kadar en çok değişim gösteren organdır. Bu en önemli nedeni ise yer çekimi kuvvetidir. Sadece göğüslerimiz değil bütün vücudumuz yer çekimi kuvvetinden etkilenir ve sarkmalara yol açar. Göğüs derisi de bu nedenle sarkar ve aşağıya doğru iner. Bu sebepten dolayı birçok bireyde özellikle yaşlılık döneminde sarkık göğüsler mevcuttur.

meme kucultme - Göğüsler Neden Sarkar ve Göğüs Sarkması Engellenebilir mi?

  • Göğüs Sarkması Durumunun Başlıca Nedenleri
    Tabi göğüs sarkması için pek çok neden sayabiliriz. Toplumuzda da göğüs sarkmasıyla ilgili pek çok inanış ya da başka bir söylemle rivayet vardır. Bunların bazıları doğru ise de bazıları yanlıştır. Bu inanışlardan bazılarına biraz göz atalım.

Emzirmek, yapılan bilimsel çalışmalar göre sarkmalara yol açmamaktadır. Göğüslerin sarkmasındaki sebep emzirme dönemi değil, hamilelikte alınan kilolardır. Göğüs hormonlarının genişlemesidir. Hamilelikten sonra kilonuzu dengelediğinizde emzirmeseniz dahi sarkma en az seviyede olacaktır. Genç olduğunuz halde göğüsleriniz sarkıksa bunun nedeni de yanlış sütyen kullanımı ya da hiç sütyen kullanmamanızdır. Aynı zamanda aşırı kilo alıp vermek de göğüslerin göğsü saran dokularda incelme meydana getirip sarkmasına sebep olur. Egzersiz yapmamak göğüsleri sarkmalarını hızlandırmaktadır. Egzersizler göğüs altındaki kasları çalıştırır. Güneşin de göğüs sarkmasında olumsuz etkileri vardır. Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalan göğüs duvarı ve derisi esnekliğini yitirir. Gevşeyince de sarkmalar meydana gelir. Sigara da meme derisini yıpratır ve sarkıtır. Sigara ve güneş göğüsler için zararlıdır.

Yaş ilerlemesiyle az ya da çok göğüslerde sarkmalar olacaktır. Tabi fazla kilolu ve büyük göğüslü bayanlar bu konuda biraz daha şanssızdırlar.

sarkik memelere cozum - Göğüsler Neden Sarkar ve Göğüs Sarkması Engellenebilir mi?

Üzerinde durmamız gereken bir konu da göğüs bakımı ve temizliğidir. Bunun için her gün göğüslerimizi yıkamalı ve soğuk su masajı yapmalıyız. Yapılacak olan bu soğuk su masajı göğüslere canlılık, dirilik, ve sıkılaşma sağlayacaktır. Masajı göğsümüze dairesel hareketler yaparak soğuk su tutmalıyız. Birkaç dakika yeterli olacaktır. Göğüs ucundaki çatlamalara karşı ise nemlendiriciyi ihmal etmemek, banyodan sonra sürmek gerekir.

  • Sarkmış Göğüsler Sağlık Sorunlarına Sebep Olabilir
    Sağlık açısından sarkmış göğüsler sırta yük bindirdiği için sırt ve boyun ağırlarına yol açabilir. Bu tip şikayetler olması durumunda kişinin doktora başvurması gerekir. Sarkık memeler nedeniyle ortaya çıkan bu sorunlar ortopedik ya da dermatolojik tedavi sistemleri ile çözülebilir. Ayrıca memedeki sarkma estetik cerrahi yolu ile memenin dikleştirme operasyonu yapılmasıyla giderilebilmektedir. Bu durum kişinin kendinden daha hoşnut olmasını ve ağrı ya da cilt sorunları yaşamasını önler.