erkekleresor.com hiv virusu nedir hiv nasil bulasir hiv nasil tedavi edilir 1 660x330 - HIV Virüsü nedir? Hiv Nasıl Bulaşır? Hiv Nasıl Tedavi edilir?

HIV Virüsü nedir? Hiv Nasıl Bulaşır? Hiv Nasıl Tedavi edilir?

HIV belirtileri nelerdir?

-Akut dönem-

Virüs vücuda girdikten 2-4 hafta sonra, ateş, lenf bezlerinde büyüme, döküntü, kas ağrısı vb. şikayetler oluşturabileceği gibi,

bu dönem hiçbir belirti görülmeden de geçirilebilir. Kişinin en bulaştırıcı olduğu dönem akut enfeksiyon dönemidir.

erkekleresor.com hiv virusu nedir hiv nasil bulasir hiv nasil tedavi edilir - HIV Virüsü nedir? Hiv Nasıl Bulaşır? Hiv Nasıl Tedavi edilir?

-Sessiz dönem-

​Bu dönem geçtikten sonra, virüs vücutta hiçbir belirti yapmadan ortalama 7-10 yıl kadar taşınabilir.

Bu süre içinde kişinin bulaştırıcılığı devam eder. Belirtisiz süre bazen birkaç yıl kadar kısa,

bazen de 10 yıldan çok daha uzun olabilir.

erkekleresor.com hiv virusu nedir hiv nasil bulasir hiv nasil tedavi edilir - HIV Virüsü nedir? Hiv Nasıl Bulaşır? Hiv Nasıl Tedavi edilir?

​-İleri dönem (AIDS)-

Hiç tedavi görmeyen kişilerde hastalıklar ilerler ve AIDS dönemine girilir. Virüs vücudun savunma sistemini giderek zayıflattığından,

bu döneme kadar hiçbir tedavi görmemiş bireyler enfeksiyonlara ve kanserlere karşı tüm dirençlerini yitirirler ve çeşitli

organlarında kanserler, enfeksiyonlar oluşur. HIV ile yakın zamanda enfekte olan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

*Sık ve kolay hastalanma

*Uzun süren yüksek ateş

*İleri derecede istemsiz kilo kaybı

*Uzun süren öksürük

*Tekrarlayan yaygın uçuklar

*Ağızda pamukçuk

*Ağır ishal

Fakat bu belirtiler riskli teması takip eden gün başlamazlar.

HIV ile enfekte olmuş ve tedavi görmeyen bireyler yıllarca bu dönemde kalabilir ve bulaştırıcılıklarını sürdürürler.Bu dönemde de

hiçbir müdahale yapılmadığı yani hiv tedavisine başlanmadığı takdirde hastalık ölümle sonuçlanır.
Fakat doğru zamanda tanı almış ve tedaviye başlamış bireyler için böyle bir risk yoktur ve HIV pozitif bireyler yaşam kalite ve sürelerinden bir şey kaybetmeden sağlıklı bir ömür sürdürebilir, çalışabilir, evlenebilir, HIV taşımayan çocuk sahibi olabilirler.

erkekleresor.com hiv virusu nedir hiv nasil bulasir hiv nasil tedavi edilir 1 - HIV Virüsü nedir? Hiv Nasıl Bulaşır? Hiv Nasıl Tedavi edilir?

-HIV uzun süre belirti göstermeyebilir

HIV ile yaşayan fakat henüz tanı almamış yani henüz HIV taşıdığını bilmeyen ve HIV ilaç tedavisi (ART) kullanmayan

bireylerin bazılarında, HIV bulaşısını takip eden birkaç yıl sonra dahi hiçbir belirti görülmeyebilir.

Bununla birlikte, eğer hayatlarına tedavi olmadan devam ederlerse, belirli bir süre sonra;

*Cilt döküntüleri

*Yorgunluk

*Gece terlemesi

*Hafif kilo kaybı

*Ağız ülseri

*Cilt mantarı

*Tırnak enfeksiyonları

gibi HIV ile ilgili hafif belirtiler yaşamaya başlarlar. Bu belirtiler HIV ile enfekte olunmasından 5 yıl sonra hatta daha da uzun bir süre sonra ortaya çıkabilir. Bir başka ifadeyle HIV uzun yıllar boyunca hiçbir belirti göstermeyebilir.

Bu belirtiler HIV enfeksiyonunun kendisinden değil, bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu olarak gelişen hastalıklara veya enfeksiyonlardan kaynaklı olarak oluşur. Bir deyişle bu belirtiler vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve enfeksiyonlarla mücadele edemediğinin belirtileridir. Gelişebilecek hastalık ve belirtilerin türü çok çeşitli olabilir.

HIV ile yaşayan bir birey hayatına HIV ilaç tedavisi (ART) almadan devam ederse, bu hastalıklar ve semptomlar muhtemelen çok daha ciddi hale gelecektir. Bağışıklık sistemindeki hasar daha şiddetli olduğunda, HIV pozitif bireyler pnömokistik carinii pnömoni (PCP) (akciğer hastalığı), mikobakterium enfeksiyon hastalıkları (MAC), sitomegalovirus (CMV), toksoplazmoz ve kandidiaz

(pamukçuk) dahil olmak üzere fırsatçı enfeksiyonlar yaşayabilirler.

Fakat altı çizilmesi gereken şey, bu belirtilerin AIDS olarak bilinen geç evrede görüldüğü ve ilaca erişim ve tedavi başarısının olduğu hiçbir durumda HIV taşıyıcılığının AIDS evresine dönüşmediği ve belirlenemeyen seviyede viral yükü olan bireylerin cinsel ilişkilerinde HIV bulaştırmadıklarıdır.

Günümüzdeki modern HIV tedavisi ile,HIV pozitif bireyler bu hastalıkları ve belirtileri asla yaşamayabilirler. Birleşmiş Milletler AIDS programı UNAIDS’in 2016 yılında yayınladığı bir rapora göre HIV ile yaşayan ve tam tedavi uyumu/başarısıyla HIV ilaç tedavisi kullanan bireyler için yaşam beklentisi HIV negatif, yani HIV taşıyıcısı olmayan bireylerle tamamen aynı seviyededir.

​Eğer herhangi bir şekilde riskli bir temasınız olduğunu düşünüyorsanız bu şüpheleri gidermenin tek ve kesin yolu riskli temastan en erken 14 gün sonra HIV testi yaptırmaktır.