erkekleresor.com iliskiden sonra karin agrisi neden olur nasil gecer - İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cinsel birleşme öncesi ve sonrasında yaşanan bazı problemler vardır. Bunlardan biri de ilişkiden sonra yaşanan karın ağrılarıdır. Kadınlarda daha sık görülen karın ağrıları psikolojik ve fizyolojik alt kaynaklı sebeplere bağlı olarak görülebilir. Mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam için bu durumu geçiştirmek ve kısa çözümler üretmek yerine, ağrının sebebini öğrenip, buna uygun bir tedavi görmek gerekir.

erkekleresor.com iliskiden sonra karin agrisi neden olur nasil gecer - İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur?

1. Kas çekilmesi
Cinsel ilişki sırasında pek çok kas hareket halindedir. Özellikle kasık bölgesinde yer alan kaslar aktif olarak çalışır ve bir süre sonra kas ağrısına sebep olur. Eğer cinsel ilişki sonrasında dizinizi yukarı doğru kaldırdığınızda ağrı oluşuyorsa, muhtemelen kas çekilmesinden ötürü ağrı yaşıyorsunuzdur.

2. Orgazm
Kadınlar genelde erkeklere göre daha geç orgazm olurlar, kimi zaman da hiç olmayabilirler. Orgazm esnasında kadınlarda ve erkeklerde aynı bölgelerde farklı kaslar kasılır. Bu durum orgazm boyunca bu şekilde devam eder. Erkeklerde kadınlara göre orgazm süresi daha kısa olduğu için kaslardaki kasılma daha azdır. Fakat kadın, eğer güçlü bir orgazm yaşıyorsa kasların kasılı kalma süresi uzar ve buna bağlı olarak kasık bölgesinde veya karın bölgesinde ağrılar meydana gelir.

3. Vajinismus
Bu rahatsızlık kadınlarda görülür. Genelde psikolojik sebeplerden dolayı cinsel birleşmeye yanaşılmaması durumudur. Psikolojik etkilerin fiziksel olarak yansıması sonucu vajina kasları ve karın kasları birleşme esnasında kasılır ve penisin girişine müsaade etmez. Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında da kas ağrıları kendini göstermeye devam eder.

4. Enfeksiyon
Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve şişkinlik durumu genelde enfeksiyonel rahatsızlıkların belirtisi olarak görülür. Eğer iki taraftan birinde cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyon söz konusu ise, ilişki sonrasında iki tarafta da enfeksiyondan kaynaklı bir şişkinlik ve iltihap oluşabilir. Bunun yanı sıra vajinada farklı renkte bir akıntı da bu enfeksiyona eşlik edebilir. Enfeksiyon ve iltihabın neden olacağı bir kaşıntı da meydana gelebilir.

5. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Cinsel yolla bulaşabilecek olan hastalıkların belirtisi genelde ilişkiden hemen sonra görülmez. Daha uzun süreçlerde ağrılar, kasılmalar ve vajinada oluşan farklı renkte akıntılar bu belirtileri içerir. Vajinada oluşan ağrılar zamanla karın bölgesine de yansıyarak burada farklı bir şişkinliğin de oluşmasına neden olabilir. Vajinada oluşan bazı yaralar müdahale edilmezse zaman içinde iltihaplanmaya neden olabilir.

6. Tahriş
Sert ilişki sonrasında yaşanan en sık sorunlardan biri de ilişkiden sonra yaşanan ağrılardır. Karın bölgesinden kasık bölgesine kadar bu ağrılar tahriş boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle vajina kuruluğu ya da peniste sertleşme sorunu bu tahrişi tetikleyen durumlardır.

7. Duygusal nedenler
Duygusal tepkimeler sonucunda da fiziksel rahatsızlıklar yaşanabilir. Özellikle cinsel birliktelik sadece fiziksel bir temastan daha fazlasını içerdiği için bu konudaki sıkıntılar daha yaygındır. İlişkide partnerler birbirine karşı üzüntü, tiksinti gibi durumlar yaşıyorlarsa, strese bağlı olarak cinsel birliktelik sonrasında organ hassasiyeti artar. Bu da kasların ve sinirlerin her zamankinden fazla duyarlı olmasına neden olabilir. Kimi zaman karın bölgesinde görülen ağrılar mide bulantısına bile yol açabilir.

8. Gebelik
İlişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi mi? Eğer cinsel birliktelik yaşadıysanız ve aradan iki hafta kadar bir süre geçti ise yaşadığınız ağrılar gebeliğe de işaret ediyor olabilir. Rahim genişledikçe üst tarafa baskı yaparak karın bölgesinde ağrılara neden olabilir. Ancak bu ağrılar önce sanki bir gaz sancısı gibi hissedilir, bunun yanı sıra yaşadığınız diğer belirtiler şüpheleri artırabilir. Yaptıracağınız bir kan testiyle kesin sonuç alabilmeniz mümkündür.

9. Yumurtalık kistleri
Yumurtalık kistleri her regl döneminde birtakım ağrıların yaşanmasına neden olabilir. Bu kistler zaman içerisinde yer değiştirir, çevreden aldığı bazı baskılar sayesinde bu değişiklik esnasında ağrılar yaşanması normaldir. Cinsel ilişki sonrasında yaşanan karın ağrıları pek çok kadında sırf bu nedenden dolayı görülebilir.

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Cinsel ilişkiden sonra yaşanan karın ağrısı genelde kaslardan kaynaklı bir durum olduğu için basit bir şekilde evde yapılacak yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak kimi zaman bu ağrılar bir hafta kadar görülebilir. O zaman cinsel yolla bulaşan tehlikeli hastalıklar akıllara gelmeli ve bir an önce doktora danışmalısınız.

  • Penisin ilişki sırasında vajinaya giriyor olması fiziksel olarak birtakım tahrişlere yol açabilir. Bu yüzden içeride bulunan baskıyı azaltmak kolay bir birleşme için önemlidir. Bunun için yapmanız gereken ise ilişki öncesi ve ilişki sonrası idrarınızı boşaltmanızdır.
  • Tahriş oluştuktan sonra birtakım ağrılar ve yaralar söz konusu ise bunun için reçetesiz olarak satılan ilaçlardan ve kremlerden faydalanabilirsiniz. Karın bölgenize ve kasık bölgenize masaj yaparak bu kremleri uyguladığınızda tahrişin neden olduğu kas gerilmelerini rahatlatır.
  • Eğer ağrılarınız masajla geçmeyecek boyutlarda ise ağrı kesici de kullanabilirsiniz.
  • Ağrıyı hissettiğiniz bölgeye soğuk buz kompresi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde ağrıyan bölgede şişkinliklerin ve uyuşmanın da önüne geçebilirsiniz.
  • Cinsel ilişki sonrasında ağrı yaşamak istemiyorsanız sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da ilişkiye kendinizi hazırlamanız gerekir. Karşı tarafa isteklerinizi ve beklentilerinizi açıkça söyleyin. Bu aranızdaki iletişimi kuvvetlendirerek daha duygulu bir ilişkiye adım atmanıza da yardımcı olur.
  • Cinsel ilişki sırasında tek bir pozisyonda ısrarcı olmayın. Bu şekilde sürekli ilişkiye girmek bir süre sonra cinsel isteklerin azalmasına ve devamında ağrılı bir ilişkiye sebebiyet verir. Bunun yerine partnerinizle farklı pozisyonlar deneyin.
  • Her iki taraf da düzenli olarak cinsel hastalık muayenesine gitmelidir. Bu, partnerinize karşı duyduğunuz güvensizliğin ve korkunun da önüne geçerek psikolojik tabanlı cinsel hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
  • Eğer vajina kuruluğu yaşıyorsanız bunun için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kayganlaştırıcı jelleri kullanabilirsiniz. Ancak bunları kullanırken alerjik reaksiyon tehlikesini de göz önünde bulundurun.
  • Kadınlarda vajinismus erkeklerde sertleşme problemi nedenli birtakım ağrılar yaşanabilir. Bu ağrıların üstesinden gelebilmek için önce partnerinizle iletişim kurun. Eğer bu sorunu birlikte atlatamıyorsanız, uzman bir destek alarak daha sağlıklı bir cinsel hayatın kapısını aralayabilirsiniz.