Cinsel Yaşam

İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cinsel birleşme öncesi ve sonrasında yaşanan bazı problemler vardır. Bunlardan biri de ilişkiden sonra yaşanan karın ağrılarıdır. Kadınlarda daha sık görülen karın ağrıları psikolojik ve fizyolojik alt kaynaklı sebeplere bağlı olarak görülebilir. Mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam için bu durumu geçiştirmek ve kısa çözümler üretmek yerine, ağrının sebebini öğrenip, buna uygun bir tedavi görmek gerekir.

İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur?

1. Kas çekilmesi
Cinsel ilişki sırasında pek çok kas hareket halindedir. Özellikle kasık bölgesinde yer alan kaslar aktif olarak çalışır ve bir süre sonra kas ağrısına sebep olur. Eğer cinsel ilişki sonrasında dizinizi yukarı doğru kaldırdığınızda ağrı oluşuyorsa, muhtemelen kas çekilmesinden ötürü ağrı yaşıyorsunuzdur.

2. Orgazm
Kadınlar genelde erkeklere göre daha geç orgazm olurlar, kimi zaman da hiç olmayabilirler. Orgazm esnasında kadınlarda ve erkeklerde aynı bölgelerde farklı kaslar kasılır. Bu durum orgazm boyunca bu şekilde devam eder. Erkeklerde kadınlara göre orgazm süresi daha kısa olduğu için kaslardaki kasılma daha azdır. Fakat kadın, eğer güçlü bir orgazm yaşıyorsa kasların kasılı kalma süresi uzar ve buna bağlı olarak kasık bölgesinde veya karın bölgesinde ağrılar meydana gelir.

3. Vajinismus
Bu rahatsızlık kadınlarda görülür. Genelde psikolojik sebeplerden dolayı cinsel birleşmeye yanaşılmaması durumudur. Psikolojik etkilerin fiziksel olarak yansıması sonucu vajina kasları ve karın kasları birleşme esnasında kasılır ve penisin girişine müsaade etmez. Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında da kas ağrıları kendini göstermeye devam eder.

Bu konuyu okudun mu? :   Okulda Nasıl Popüler Olabilirim?

4. Enfeksiyon
Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve şişkinlik durumu genelde enfeksiyonel rahatsızlıkların belirtisi olarak görülür. Eğer iki taraftan birinde cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyon söz konusu ise, ilişki sonrasında iki tarafta da enfeksiyondan kaynaklı bir şişkinlik ve iltihap oluşabilir. Bunun yanı sıra vajinada farklı renkte bir akıntı da bu enfeksiyona eşlik edebilir. Enfeksiyon ve iltihabın neden olacağı bir kaşıntı da meydana gelebilir.

5. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Cinsel yolla bulaşabilecek olan hastalıkların belirtisi genelde ilişkiden hemen sonra görülmez. Daha uzun süreçlerde ağrılar, kasılmalar ve vajinada oluşan farklı renkte akıntılar bu belirtileri içerir. Vajinada oluşan ağrılar zamanla karın bölgesine de yansıyarak burada farklı bir şişkinliğin de oluşmasına neden olabilir. Vajinada oluşan bazı yaralar müdahale edilmezse zaman içinde iltihaplanmaya neden olabilir.

6. Tahriş
Sert ilişki sonrasında yaşanan en sık sorunlardan biri de ilişkiden sonra yaşanan ağrılardır. Karın bölgesinden kasık bölgesine kadar bu ağrılar tahriş boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle vajina kuruluğu ya da peniste sertleşme sorunu bu tahrişi tetikleyen durumlardır.

7. Duygusal nedenler
Duygusal tepkimeler sonucunda da fiziksel rahatsızlıklar yaşanabilir. Özellikle cinsel birliktelik sadece fiziksel bir temastan daha fazlasını içerdiği için bu konudaki sıkıntılar daha yaygındır. İlişkide partnerler birbirine karşı üzüntü, tiksinti gibi durumlar yaşıyorlarsa, strese bağlı olarak cinsel birliktelik sonrasında organ hassasiyeti artar. Bu da kasların ve sinirlerin her zamankinden fazla duyarlı olmasına neden olabilir. Kimi zaman karın bölgesinde görülen ağrılar mide bulantısına bile yol açabilir.

Bu konuyu okudun mu? :   Facebook, 30 milyon Hesap Hacklendi!

8. Gebelik
İlişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi mi? Eğer cinsel birliktelik yaşadıysanız ve aradan iki hafta kadar bir süre geçti ise yaşadığınız ağrılar gebeliğe de işaret ediyor olabilir. Rahim genişledikçe üst tarafa baskı yaparak karın bölgesinde ağrılara neden olabilir. Ancak bu ağrılar önce sanki bir gaz sancısı gibi hissedilir, bunun yanı sıra yaşadığınız diğer belirtiler şüpheleri artırabilir. Yaptıracağınız bir kan testiyle kesin sonuç alabilmeniz mümkündür.

Bu Konu Hakkında Düşüncelerin Nedir?