Kıskançlık Nasıl Bırakılır? Kıskançlık Nasıl Engellenir?

[su_note note_color=”#f2ff66″]Arada bir kıskanç olmak doğaldır; hatta motive edici olabilir. Ancak özendiğin giysi, meslek veya arabaların fotoğraflarını Instagram’da gördüğün zaman keyfin kaçıyorsa bu sorunu çözmen gerekebilir. Belki de kıskançlığın seni paranoyak yapıyordur, senin için ve değer verdiğin kişi için sorun yaratıyordur. Bu hisleri frenlemek zor olabilir; ama genelde ilerlemek ve özgüvenli hissetmek gerekir. Kıskançlığını, onu ele alarak, yeni bir odak noktası bularak ve kendini geliştirerek aş. Bunu başarabilirsin![/su_note]

Kıskançlığı Kısa Vadede İdare Etmek

Kıskançlığa kapılmaya başladığın zaman birkaç kez derin nefes al. Erkek arkadaşını başka bir kızla konuşurken görmüş olabilir veya arkadaşının tam da senin istediğin kamyoneti aldığını öğrenmiş olabilirsin. Beş saniye boyunca burnundan derin bir nefes al, ardından yavaşça ağzından nefes ver. Sakinleşene kadar bunu yap.
Sorunu ele almak istiyorsan bunu sakinleştiğin zaman yap. Örneğin; erkek arkadaşını bir kızla konuşurken görürsen önce sakinleş, ardından ona yaklaş ve her ikisine de ‘merhaba’ de. Belki de yalnızca bir arkadaştır veya sınıf arkadaşıdır.

Sosyal medyadan uzaklaş. Sosyal medya seni insanların hayatlarının, kıskançlığını alevlendirebilecek bölümlerinin fotoğraflarına maruz bırakır. Ancak, bilmiyor olabileceğin bir şey var ki o da erkek arkadaşı sürekli çiçekler alan kızın ilişkisinde mutsuz olabileceğidir. İnsanlar kendilerini olumlu bir şekilde gösteren şeyleri paylaşmaya meyillidir. Bu yüzden, kıskançlığının üstesinden gelirken sosyal medyadan uzak dur.
Sosyal medyadan uzaklaşamıyorsan kıskandığın insanları takip etmeyi bırak veya arkadaşlıktan çıkar.

Eleştirmekten veya iğnelemekten kaçın. Kıskançlığa kapıldığın zaman, isim takmaya veya başkalarının başarılarını küçümsemeye başvurabilirsin. Ancak, bu yalnızca senin özgüvensiz hissettiğini gösterir ve başkalarının kötü hissetmesine neden olur. Olumsuz olmaktansa yorumlarını kendine sakla veya onlara iltifat et.
Mesela kız arkadaşın eve gelip yeni iş arkadaşını anlatırsa “Ah, çok zeki diye şimdi onunla mı çıkmak istiyorsun?” gibi bir şey söyleme. Değer verdiğin kişinin sana kabalıkla karşılaşma korkusu olmadan bir şeyler anlatmasına izin ver.

O kişi sana yakınsa hislerini açıkça söyle. Bir kardeşini, en iyi arkadaşını veya değer verdiğin kişiyi çok kıskanıyorsan ve bu yıllardır böyleyse bunu ona söyle. Söyleyip kurtulmak, bu olumsuz hissi geride bırakmana ve ortamdaki gerginliğin yok olmasına yardımcı olabilir.[4]
Örneğin; “Abla, sana bir süredir kaba davrandığımın farkındayım. Ama senin Boğaziçi’ni kazanıp benim kazanamamam beni üzüyor. Hayalimi yaşadığını hissettiğim için seni çok kıskanıyorum. Bu senin suçun değil, biliyorum. Keşke böyle hissetmemiş olsaydım” diyebilirsin.

Kıskandığın kişiyle ortak yanlarına odaklan. Özendiğin kişiyle arandaki benzerliklere bakarak kıskançlığının üstesinden gel. İkiniz ne kadar benzerseniz kıskanacağın şey o kadar az olur![5]
Mesela güzel bir arabaları var diye komşunu kıskanıyor olabilirsin. Ama unutma ki ikiniz de aynı mahallede ve muhtemelen benzer evlerde oturuyorsunuz. Belki aynı okula da gitmişsinizdir veya ortak arkadaşlarınız vardır.

Dikkati Yeniden Yönlendirmek

Kıskançlığının kaynağını bul. Kıskançlığa neden kapıldığını anlamak, bunun üstesinden gelmene yardımcı olabilir. Bunun sebebi özgüven eksikliği mi? Daha önce biri tarafından aldatıldın mı? Veya ilişkine mantıksız standartlar mı uyguluyorsun? Kaynağı bulduğun zaman, sorunu düzeltebileceğin veya ortadan kaldırabileceğin yolları iyice düşün.
Her gün günlük tutmak, kıskançlığının neden kaynaklandığını keşfetmene yardımcı olabilir.
Profesyonel terapi almak da bu süreçte yardımcı olabilir. Terapist, sorunu çözerken kıskançlığının kaynağını bulabilir.

Hayatı yolunda gidenleri öv. Birinin başarılarına karşı nefret duymak seni kendi hedeflerine yaklaştırmaz. Başkalarının senin istediğin şeyleri yaptığını görünce onları öv. Bu bir saygı ve tevazu göstergesidir.

Bu Konu Hakkında Yorumunu Paylaşır mısın?