erkekleresor.com konusacak bir sey olmadiginda sohbet nasil baslatilir 2 - Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

Birini tanımak için sohbet başlatmak ya da oluşan tuhaf sessizlikleri bozmak çok stresli bir şey olabilir. Konuşacak bir şey olmadığında nasıl sohbet başlatacağını öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsin.

Kısım 1
Konuşacak Şeyler Bulmak

erkekleresor.com konusacak bir sey olmadiginda sohbet nasil baslatilir 2 - Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

 • Bulunduğunuz yer ya da ortam hakkında yorum yap. Hakkında konuşabileceğin bir şey var mı diye etrafına bak. Yer veya ortam hakkında yapılabilecek yorum örnekleri şunlar olabilir: “Bu harika bir oda!”, “İkramlar çok güzel!”, “Bu manzaraya bayılıyorum!” ya da “Ne şirin köpek!”
 • Açık uçlu bir soru sor. Çoğu insan kendileri hakkında konuşmayı sever; sohbeti başlatan kişi olarak karşındakinin konuşmasını sağlamak senin görevindir. Açık uçlu sorular, cevap olarak evet ya da hayır değil de bir açıklama gerektiren sorulardır. Açık uçlu sorular genelde kim, ne zaman, ne, neden, nerede ve nasıl gibi soru kelimeleriyle başlar. Cevabı evet veya hayır olan sorular ise mısın misin gibi soru ekleri ile sorulan sorulardır.
  Kapalı uçlu sorular: “Kitapları sever misin?”, “Bu üniversiteye daha önce gelmiş miydin?”, “İlkbaharı sever misin?”, “Rahatsız etmiyorum değil mi?” veya “Buraya sık sık gelir misin?”
  Açık uçlu sorular: “Nasıl kitapları seviyorsun?”, “Üniversitede hangi bölümü okudun?” “En çok hangi mevsimi seviyorsun? Neden?”, “Şu anda ne yapıyorsun?” veya “Buralarda sevdiğin bir mekân var mı?”
 • Genel yorumlarla açık uçlu soruları birleştirmeyi öğren. Genel bir yorumu veya açık uçlu bir soruyu tek başına kullandığında tuhaf ya da alakasız görünebilir, bu yüzden daha iyi sonuç vermesi için bu ikisini birlikte kullan. Örneğin:
  “Çantan çok güzelmiş. Nereden aldın?” Bu soru sayesinde karşındaki kişi alışverişe gittikleri gün ve yaşadıkları komik olaylar hakkında konuşabilir, tam tersi ise şu şekilde olur: “Çantan çok güzelmiş.” “Teşekkür ederim.” (Sohbet biter)
  “Açık büfe çok güzel değil mi? En sevdiğin yemek hangisi?” Açık uçlu bir soru sormak yararlıdır çünkü devamında klasik bir açık uçlu soru olan “Neden?” sorusunu sorabilirsin.
  “Ne kadar çok katılımcı var! En çok hangi konuşmacıyı seviyorsun?”
  “Kostümün çok güzelmiş. En sevdiğin bilim kurgu filmi hangisi?”
 • Evcil hayvanlar hakkında konuş. Evcil hayvan konusu, hakkında konuşacak başka ortak bir noktan olmayan birisiyle konuşurken çoğu kez yararlı olur. Genel olarak hayvanları seviyorsan hayvanları seven diğer insanlarla kedi, köpek, kuş, at arasından hangisini daha çok sevdiği ya da vahşi doğa hayvanlarını sevip sevmediği hakkında konuşarak kolayca iletişim kurabilirsin. Kendi evcil hayvanın hakkında konuşman bazı insanlara sinir bozucu gelebilir, ama insanlara evcil hayvanları hakkında soru sorarak konuşmaya ve iyi vakit geçirmeye başlamalarını sağlayabilirsin.
 • Güncel olaylardan bahset. Muhtemelen bu, karşındaki kişinin de bildiği bir konu olacaktır ama bilmiyorsa da daha iyi, bu konu hakkında konuşabilirsin. Haberleri oku veya izle ve sohbet başlatacağın zaman şöyle bir soru sor mesela: “Helikopter kazasını duydun mu? Şaka gibi!”
 • Önceki konuşmalarınızdan yararlan. Karşındaki kişi önceden tanıdığın biriyse kafanda oluşturduğun daha önce konuştuğunuz şeyler listesini bir gözden geçir ve bu konulardan biri ile devam et. Çocuklarıyla ilgili önemli bir olay, çalıştığı projelerden biri ya da seninle paylaştığı kötü bir haber, bu konulara örnek gösterilebilir. Böylece hem konuşacak bir şey bulmuş olursun hem de konuşmalarınıza önem verdiğini ve karşındaki kişinin sorunlarına ve yaşadıklarına bunları hatırlayacak kadar değer verdiğini göstermiş olursun.
 • Cevaplaması kolay sorular sor. Bazı soruları cevaplamak diğerlerine göre daha zordur. Biri sana hafta sonu planının ne olduğunu sorduğunda “Hafta sonu planlarımı şimdiden düşünmek istemiyorum… bu soruyu cevaplamak zorunda mıyım şimdi?” diye düşündüğün oldu mu hiç? Çoğu insan “Bugün ne yapıyorsun?” ya da “Okul sence de çok sıkıcı değil mi?” gibi kolay soruları tercih eder. Hem böylece konuşma daha akıcı olur ve daha rahat hissettirir.
 • Karşındaki kişinin duygularına karşı duyarlı ol. Aşırı meraklı sorular sorma. Karşındaki kişinin konuşmayı tercih etmeyeceği konular hakkında soru sormamaya dikkat et. Örneğin, bazı insanlar bir diplomaları ya da yetenekleri olmaması, düzenli bir ilişkileri olmaması veya kiloları gibi hassas oldukları konular hakkında konuşmaktan hoşlanmazlar. Karşındaki kişiyi daha tam olarak tanımıyor olsan bile mümkün olduğunca düşünceli olmaya çalış.

  erkekleresor.com konusacak bir sey olmadiginda sohbet nasil baslatilir 1 - Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

Kısım 2

Sohbet Etmenin Temel Kurallarını Unutma

 • Korkularından kurtul. Aniden birisiyle sohbet edemeyeceğin korkusuna kapılıyorsan bunun nedeni muhtemelen kendine sürekli sıkıcı olduğunu, yeteri kadar iyi ve önemli olmadığını ya da karşındaki kişinin vaktini boşa harcadığını söylemendir. Bütün bunlar dilinin bağlanmasına sebep olabilir. Sohbet ederken utangaç hissetmek alışılmadık bir durum değildir ama sohbet etme konusunda üretken olmanı engeller.
 • Rahat ol. Konuştuğunuz havadan sudan konular muhtemelen karşındaki kişinin aklında aylarca kalmayacaktır. Kırıcı ve tuhaf bir şey olmadığı sürece (karşındaki kişi tuhaf şeylere ilgiliyse durum başka tabii) aklına gelen herhangi bir şeyi söyleyebilirsin.
  Herkesin zaman zaman böyle şüphelere düştüğünü ama insanlarla iletişim kurabilmek için bu şüpheleri aşman gerektiğini unutma. Karşındaki kişinin seni yargılamadığını düşünerek kendini rahatlat. Yargılıyor olsa bile bunun hayatına önemli bir etkisi olmayacaktır, bu yüzden rahatlayabilirsin.
 • Gerekirse kendini tanıt. Karşındaki kişiyi tanımıyorsan aranızdaki buzları eritmek gayet kolaydır: karşındaki kişiye sana yaklaşabileceği izlenimi ver, bu kişiye ismini söyle, tokalaşmak için elini uzat ve gülümse. Bu hem kibar bir davranıştır hem de sohbet başlatmak için iyi bir yoldur. Fakat bazen tanışma faslı sohbet bittikten sonraya da bırakılabilir.
 • Havadan sudan konuşarak sohbeti sürdür. Havadan sudan konuşmalar sohbetinizin rahat ve basit olmasını sağlar, bu da henüz birbirini yeni tanımaya başlayan insanlar için yararlı bir şeydir. Katı düşüncelerin savunulduğu bir tartışmadan ziyade havadan sudan konuşmalar yakınlık kurmak ve benzerliklerinizi anlamak için yararlı olacaktır.
  Havadan sudan konuşmalar; yazdığın blog veya web siten, aldığın yeni araba, ev tadilatı, çocuklarının okuldaki başarısı, tatil planları, yeni ektiğin bahçen veya yakın zamanda okuduğun güzel bir kitap gibi konular hakkında olabilir.
  Fakat politika, dini inanç, nükleer silahlanma, nükleer füzyon ya da başkası hakkında yapılan eleştirilerle (özellikle birlikte katıldığınız etkinliği düzenleyen kişi veya etkinlik hakkında eleştiriler) ilgili olmamalıdır.
 • Hava hakkında konuşmak biraz klişe olsa da eğer havayla ilgili alışılmadık bir durum varsa bu güzel bir sohbet konusu olur.
 • Sohbet ettiğin kişiyle uyum içinde ol. Karşındaki kişi konuşmaya başladığında sohbeti akıcı bir şekilde devam ettirmek için onun söylediklerini takip et. Karşındaki kişinin söylediklerini düşünebilmek ve ne hissettiği hakkında fikir sahibi olmak için aktif bir şekilde dinle.
  Sorulan soruları cevapla, konuştukları şey hakkında sorular sor, konuşmada bir duraksama olduğunda konuyu değiştir ve karşındaki kişinin en az senin kadar (ya da senden daha fazla) konuştuğundan emin ol.
 • Zaman zaman karşındaki kişinin adını söyle. Böylece hem adını unutmazsın hem de bu karşıdaki kişinin hoşuna gidecek bir saygı gösterisidir ve onun daha rahat hissetmesini sağlar. Sohbete daha kişisel bir şekilde yaklaştığını gösterir ve sohbetinizin sahte olmamasını ve samimi bir sohbet olmasını sağlar. Konuşma sırası sana her geçtiğinde karşındaki kişinin ismini bir kere söylemen yerinde olacaktır. Bunun yanında her sohbetinde karşındaki kişinin adını en az bir kere söylemelisin.
 • Onay belirten ifadeler kullan. Sürekli konuşmak zorunda bile değilsin; onaylayan bir şekilde kafanı sallayabilir, “hı hı“, “ya“, “hım“ diyebilir ya da ”Öyle mi?”, ”Cidden mi!”, ”Sen ne yaptın/dedin peki sonra?” ve ”Harika!” gibi karşındaki kişinin konuşmaya devam etmesini sağlayacak ifadeler kullanabilirsin.
 • Vücut dilinle açık ve anlayışlı olduğunu göster. Onaylar bir şekilde kafanı salla, gözünü dikmeden samimi bir şekilde göz teması kur ve konuştuğun kişiye doğru hafifçe eğil. Elini ara sıra kalbinin üzerine koy hatta duygularını dokunarak dışarı vuran biriysen karşındaki kişinin koluna dokunabilirsin. Bu şekilde insanların daha rahat hissetmesini ve sohbetlerinin daha doğal olmasını sağlayabilirsin.
 • Yabancı ya da iyi tanımadığın biriyle konuşuyorsan kişisel alanlarına saygı göster.
 • Sohbete olan ilgini kaybetme. İlgin ve odağın karşındaki kişide olsun. İçine kapanmak yerine meraklı bir tavır sergile. Sohbetin rahat ilerlemesi ve sohbeti devam ettirecek yeni konular bulmak açısından bunu yapmak önemlidir. Böylece aynı kişiyle ileride tekrar sohbet ettiğinde konuşacak yeni şeylerin de olmuş olur. Karşındaki kişiyi dikkatle dinlersen ilk konuşmanızda bahsettiği şeyler hakkında ona sonradan sorular sorabilirsin!
 • Doğal tepkiler ver. Karşındaki kişi komik bir yorum ya da şaka yaptığında gülümse ve kahkaha at. Ama zorla gülme çünkü bu utanç verici olur; kafanı sallayarak gülümse ya da gülümseyip kafanı sallayarak aşağı eğ.

  Sohbet başlatma konusunda pratik yap. İlk başlarda biraz acemilik yapabilirsin, ama iyi bir sohbet başlatmak, denedikçe daha kolay hale gelir. İnsanlarla sohbet etmen gereken her durumu pratik yapmak için bir fırsat olarak gör ve her deneyişinde nasıl ilerleme kaydettiğine dikkat et.

erkekleresor.com konusacak bir sey olmadiginda sohbet nasil baslatilir - Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

Kısım 3
Sohbetin İlginç Olmasını Sağla

 • Karşındaki kişinin hareketlerine göre davran. Eğer ilgili gözüküyorsa devam et. Sürekli saatine bakıyorsa hatta daha da kötüsü kaçmak için fırsat kolluyorsa çok uzun süredir konuşuyorsun demektir. Sohbetin olabildiğince hoş olmasını ve karşındaki kişinin seninle tekrar sohbet etmek istemesini sağlamak açısından onun işaretlerini takip etmek önemlidir.
  Bu bazen öğrenmesi zor bir beceri gibi görünebilir ama denemelisin. Ancak bu şekilde kendini geliştirebilirsin.
 • Duyusal kelimeler kullan. Bu kelimeler, “görmek”, “hayal etmek”, “hissetmek”, “anlamak” gibi kelimelerdir ve sohbetin bir parçası olarak karşındaki insanın kafasında betimsel bir resim oluşturmasına yardım eder. Bu, sohbetin daha cazip olmasını sağlar ve konuştuğun kişiyi bu şekilde etkileyebilirsin. Örneğin:
  Bir yıl sonra kendinin nerede görüyorsun?
  Borsa dalgalanmaları ile ilgili ne hissediyorsun?
  Kentsel dönüşüm ile ilgili ne hissediyorsun?
 • Dengeyi sağla. Sohbeti başlatan kişi olarak sohbetin canlı kalmasını sağlamak ilk olarak senin sorumluluğundadır. Konuştuğun kişi aktif dinlemeye geçtiyse ve sana açık uçlu sorular sormaya başlarsa ne yaparsın? Bir kaç seçeneğin var:
  Bunu kendin hakkında konuşman için karşındaki kişinin bir işareti olarak değerlendir, ama abartma. Söyleyeceğin şeyler bittikten sonra yine açık uçlu sorularla ve aktif dinlemeyle karşındaki kişiyi sohbete dâhil etmeyi unutma.
  Sohbetin ilgi odağı olmak istemiyorsan ilgiyi kendinden uzaklaştır. Şöyle bir şey söyleyebilrsin: “Harry Potter kitaplarını seviyorum. En çok son kitabı sevmiştim. Durmadan ben konuşmayayım ama. Senin seride en sevdiğin kitaplar hangileriydi?”
  Soruya soruyla cevap ver. Örneğin: Karşındaki kişi “Bu kadar erken çıkmayı nasıl başardın?” diye bir soru sorduğunda “Asıl sen nasıl başardın?” diye cevap verebilirsin. Karşındaki kişi olayın kendiyle ilgili kısmını anlatmaya dalıp soruyu ilk kendisinin sorduğunu unutacaktır!
 • Duraklamalardan korkma. Konuyu değiştirmek ve sohbeti yeniden canlandırmak hatta kısa süreliğine soluklanmak için duraklamalardan yararlanabilirsin. Sessizliğin devam etmesine izin veriyorsan işte o zaman endişelenmelisin. Doğal bir şekilde bir sonraki konuya geçtiğin ya da izin isteyip sohbeti bitirdiğin sürece sorun yoktur, stres yapman gerekmez.
 • Karşındaki kişinin rahatsız hissetmesine neden olma. Senin yanında tuhaf ve rahatsız hisseden kişilere saygılı bir şekilde karşılık ver. Konuştuğun kişi seninle bir şeyler paylaşmak konusunda ilgisiz ve çekingense çok fazla ısrar etme. İleri gitmeden önce iyi düşün.
  Konuştuğun kişi cevap vermekte çekingen davranıyorsa çok fazla soru sorma.
 • Sohbeti bitir. Arkadaşlarınla buluşacağın için veya yetişmen gereken bir toplantın olduğu için çok kısa konuşabileceğini söyleyerek sohbete başlamak harika bir fikirdir. Böylece konuştuğun kişi de uzun süre konuşmak zorunda olmadığı için rahatlayabilir ve eğer sohbet ilerlemezse ikiniz için de sohbeti bitirmek daha kolay olur. Ama sohbet iyi gidiyorsa karşındaki kişinin yanından ayrılmayı istediğin kadar erteleyebilirsin.
  Yalnız bunu yaparken abartmamalısın, karşındaki kişi onunla konuşmak istemediğini ve arkadaşlarınla olmayı tercih ettiğini düşünür. Bu numarayı bir iki kere kullan sadece.

 

İpuçları

 • Rahat davran. Gergin bir durumdayken sohbet başlatmak çok zordur.
 • Buzları eritmek için iltifat etmek daima iyi bir fikirdir.
 • Anlaşılır bir şekilde konuş ve konuşurken bir amacın olsun. Mırıldanarak konuşursan sohbet etmek çok daha zor olur.
 • Utangaç biriysen konuşurken kendini rahat hissettiğin bir iki konuyu önceden düşünmen yararlı olacaktır.
 • İletişim kurarken vücut dilini kullanmaya çalış. Böylece karşındaki kişi konuşmaya daha dâhil hisseder ve sohbetiniz daha uzun sürer.
 • Sohbet ettiğin kişinin seninle konuşmak konusunda ilgili olduğundan emin ol. Gülümsemelisin ve konuşurken asla karşındaki kişinin sözünü kesmemelisin.
 • Kiminle konuşursan konuş onunla mutlaka ortak bir noktan olduğunu unutma. Hepimiz aynı hava durumundan etkileniyoruz, güzel yemeklerden ve kahkaha atmaktan hoşlanıyoruz.
 • Konuşacağın şey hakkında şüpheye düşersen karşındaki kişiye neden orada olduğunu sor. Mesela onunla otobüs durağında karşılaştıysan nereye gittiğini sorabilirsin. Eğer şehir dışından gelen biriyse mesela, geldiği yerin nasıl bir yer olduğunu sorabilirsin.
 • Yaptığın şeylerle gerçekten ilgili olman da önemli. Hayatının ilginç olduğunu düşünmüyorsan başka biri de ilginç olduğunu düşünmeyecektir.
 • Kendi ilgilendiklerin ve karşındaki kişinin ilgilendikleri hakkında konuş.
 • Sanki başka bir yerde olmak istiyormuşsun gibi davranma ya da sürekli saati kontrol etmek gibi davranışlarda bulunma. Karşındaki kişi onunla konuşmak istemediğini düşünür. Her zaman hevesli, pozitif ve iyi niyetli bir tavır takın!.

 

Uyarılar

 • Asla başkasının sohbetini bölme. Bir şey söylemek için sohbetin bitmesini bekle. Toplumsal kurallara uygun davranman yararlı olacaktır.
 • Biri sana kibar davrandığında ya da sen bir şey istediğinde “lütfen”, “teşekkür ederim”, “…mıyım/miyim”, “…mısın/musun?” kalıplarını kullan. Kibar olman olgun ve zeki olduğunu gösterir.
 • İnsanlarla iletişim kurarken asla kibirli davranma ve ben her şeyi bilirim havalarına girme.
 • Herkes konuşmak istemeyebilir, bunu da unutma. Karşındaki kişinin rahatsız ya da ilgisiz olduğunu fark edersen onu rahatsız etmemen gerekir.
 • Konuştuğun kişi ya da başka bir kişi hakkında negatif yorumlar yapma, karşındaki kişinin hakkında konuştuğun kişiyle bir bağlantısı olup olmadığından emin olamazsın. Ancak bir şeyi ilk defa duyuyorsan (örneğin bir müzik grubu veya ünlü bir kişi) bunu söylemekten çekinmene gerek yok.
 • Sorularınla karşındaki kişiyi çok boğma.
 • Konuştuğun kişi çok ilgili değilse moralini bozmana gerek yok, belki de konuşacağın bir sonraki kişi daha ilgili olacaktır, belli olmaz.
 • İnsanların karşısında asla küfür ve hakaret etme, saygısızlık yapma, ırk, din, cinsel yönelim ve cinsiyet konularında hakaret içeren söylemlerden kaçın.
 • Yeni arkadaşının yanında sürekli finansal durumundan bahsetme. Özellikle erkeksen ve bir kadınla tanışıyorsan.
 • Cevap olarak “Biliyorum”u kullanma. Karşındaki kişi rahatsız olabilir ve ben her şeyi bilirim havasında bir insan gibi görünürsün.