Nasıl İyi Bir Baba Olunur?

[su_note note_color=”#f2ff66″]Kimse iyi bir baba olmanın kolay olduğunu söylemedi. Çocuğun kaç yaşında olursa olsun veya kaç çocuğun olursa olsun, bir babanın işinin hiç bitmeyeceğini bilmen gerekir. İyi bir baba olmak için, yanlarında olmalısın, iyi bir disiplin sağlamalı, rol model olmalı ve çocuklarının ihtiyaçlarına karşı halden anlar olmalı ancak saf da olmamalısın. Nasıl iyi bir baba olunacağını öğrenmek istiyorsan, aşağıdaki adımları takip et.[/su_note]

Yanlarında Olmak

Çocuklarına vakit ayır. Çocuklar, çalıştığın yerde büyük bir terfi almanı veya mahalledeki en pahalı eve sahip olmanı umursamazlar. Onların umurunda olan şey akşam yemeğine vaktinde gelip gelmeyeceğin, Pazar günü onları parka götürüp götürmeyeceğin ve o haftanın film gününde evde olup olmayacağındır. Eğer iyi bir baba olmak istiyorsan, ne kadar meşgul olursan ol, çocukların için her gün -veya en azından her hafta – vakit ayırmalısın.

Çocuklarını ayıracağın zamanı günlük programına ekle. Belki çocukların için en iyi zaman Salı, Perşembe ve Pazar geceleridir. Bu günlerde onlarla ilgilenmek için vakit ayır ve diğer işlerinin araya girmesine müsaade etme.

Eğer birden fazla çocuğun varsa, aranızdaki özel ilişkiyi geliştirmek için hepsine ayrı ayrı zaman ayır.
Eğer oğlunu/kızını basketbola götüremeyecek kadar yorgunsan, onlarla bir basketbol maçı veya basketbol temalı bir film izlemek gibi başka bir şey yap. Bir şekilde yanlarında olman önemli.

Önemli anlarında yanlarında ol. Çocukların için her hafta “baba zamanı” planlaman aranızdaki ilişkiyi güçlendirmek adına harika olsa da, onların hayatındaki önemli olaylarda da yanlarında olmaya çalışmalısın. Oğlunun/kızının okulun ilk gününde, ilk spor müsabakasında veya lise mezuniyetinde yanında olacak şekilde iş programını ayarla.
Çocukların bu anları ömür boyu hatırlayacaklardır ve onlar için orada olmanın anlamı büyük olacaktır.
Çocuklarından birinin önemli bir gününde çok yoğun olabilirsin, ama eğer o günü kaçırırsan sonrasında çok pişman olursun.

Çocuklarına önemli dersler ver. Çocuklarına hayatta bazı temel şeylerin üstesinden nasıl gelineceğini öğretmek için de yanlarında olmalısın. Oğluna tuvaletin nasıl kullanılacağı konusunda yardım edebilirsin, çocuğuna düzgün diş fırçalamayı öğretebilirsin, onlara bisiklet sürmeyi ve zamanı geldiğinde nasıl araç kullanılacağını öğretebilirsin. Ayrıca oğullarına nasıl tıraş olacaklarını ve kişisel bakımlarını nasıl yapacaklarını öğretebilirsin. Çocukların, günlük işlerin yanında büyük hayat derslerini de öğretmene ihtiyaçları olacaktır.
Bu dersleri eşinle bölüş. Çocuklarınız büyürken, onların bilmeleri gereken önemli şeyleri ikinizin de öğretmesi gerekiyor.

Çocuklarının hatalarından ders almalarına yardımcı ol. Eğer yanlış bir şey yaparlarsa, onları sadece cezalandırmak yerine, bunun neden olduğunu görmeleri ve gelecekte aynı şeyi yapmamaları için onlara yardımcı olmalısın.

Çocuğunun gayretini övgüyle karşıla ve eleştirilerinde yumuşak ol. Çocuğun özgüveni gelişirken senin tavrının önemi büyüktür.

Güçlü bir iletişim kur. Çocuklarının önemli anlarında yanlarında olmanın yanı sıra, onlarla iletişim kurabilmek de çok önemlidir. Seninle vakit geçirirken eğlenmeleri için her zaman heyecan verici bir şey yapman gerekmiyor, sadece onların endişelerini ve sıkıntılarını anlamak için onlarla iletişim kurabilmeye odaklanmalısın.

Mutlaka her gün çocuklarınla haberleş, böylece sıkıntılarını, o hafta neler olduğunu ve neler düşündüklerini öğrenebilirsin.

Cevabını umursamadan sırf sormuş olmak için “Günün nasıldı?” diye sorma.
Eğer çocukların ergense veya dersleri yoğun yüksekokul öğrencileri ise, günleriyle ilgili detayları seninle tartışmak istemeyebilirler. Yeterli sıklıkta onlarla iletişim kurmaya çalışırsan bunalmış hissetmez ve onları önemsediğinden emin olurlar.

Çocuklarınla gezi planları yap. İyi bir baba olmak için, çocuklarınla – anneleriyle veya annesiz – gezmeye gitmek için vakit ayırmalısın. Kızınla yılda bir balık gezisi, oğlunla sahil gezisi veya çocuklarının hiç unutmayacağı bir kamp gezisi düzenleyebilirsin. Bunun özel, unutulmaz ve en azından yılda bir tekrar edilebilir bir şey olmasını sağlarsan, eğlenceli, baba merkezli bir rutin oluşturabilirsin.
Eğer geziler sırasında anne de olursa, mümkün olduğu zamanlarda çocuğunla yalnız takılmaya çalış.
Bu gezileri birkaç ay öncesinden planlamak, çocuklarına heyecanla bekleyeceği eğlenceli ve farklı bir şey verecektir.

Bu Konu Hakkında Yorumunu Paylaşır mısın?