5a4f23de67b0a91d1c6b91d5 - Rus kadınlar Türk erkeklerini neden cazip buluyor?

Rus kadınlar Türk erkeklerini neden cazip buluyor?

Türk Rus Kültür Merkezi Kadın Platformu Başkanı Sosyolog Rümeysa Dilekçi Rus kadınlarının Türk erkeklerini cazip bulduğunu ve son yıllarda Rus kadınlarla evlenen Türk erkeklerin sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi.

 

Sosyolog Rümeysa Dilekçi “Rusya’da değişik milletler arası karma evlilikler çok yaygın. Her dört evlilikten birisi değişik milletler arasında yapılıyor. Ve bu oran her geçen yıl artıyor. Ama sanırım Rusların gönüllerinde yatan oran farklı. Çünkü VİTSOM- Вциом arastirma sirketinin verilerine gore: arastirmaya katilan katilimcilarin yüzde 70’i kendi milleti ile evlenme taraftarı. Yüzde 40 milletler arası evliliklerin uzun ömürlü olmadığını idda ediyor. Sadece yüzde 25 kendi çocuklarının yabancılarla evlenmelerine sıcak baktıklarını söylüyor. Ama yetişkin Ruslardan yüzde 35’i evlilik konusunda anne ve babanın tavsiyelerini dinliyorlar. Yani anlayacağınız gönül ferman dinlemiyor.” dedi.

taraftarlara rus kadin uyarisi 1872139 - Rus kadınlar Türk erkeklerini neden cazip buluyor?

TÜRKLERLE EVLİLİK

Türk-Rus evliliklerinin son yıllarda arttığını kaydeden Dilekçi, “Rus-Türk karma evliliklerinde elimizde net bir sayı yok. Resmi olmayan verilere göre ise bu sayı 100 binden 500 bine kadar değişiyor. Türkiye’de yarım milyon civarında Rus yaşadığı söyleniyor. Bunların çoğunun Türklerle evlenmiş Rusyalı kadın olduğu hepimizin malumu. Rusların Türk toplumunda en güçlü buldukları olgulardan bir tanesi ailedir. Alkol kullanımının azlığı ata erkil bir millet olmamız erkeğin evine ve ailesine sahip cıkması komşuluk ilişkilerimiz akraba ilişkilerimiz, aile bağlarımızın kuvvetli olması aile içi disiplin, gelenek ve göreneklerimize bağlılık, çocuk ebeveyn ilişkileri ve terbiyesi büyüklere saygı, vicdan ve merhamet duygularının tazeliği Türk erkeğini Rusya coğrafyasında cazip kılıyor. Buna Ruslarla Türklerin mantalitelerinin diğer milletlere göre (mesela Avrupalılara göre) daha yakın oldugunu da ekleyebiliriz.” diyor.

DÖRT EVLİLİKTEN BİRİNİN ÖMRÜ BİR YIL

Ruslarla Türklerin yaptığı evliliklerin pek de sağlam olmadığını kaydeden Sosyolog Rümeysa Dilekçi, “Resmi olmayan verilere göre Türk Rus evliliklerinde her dört evlilikten biri bir yıl sonra boşanma ile sonuçlanıyor. Boşanmanın temel sebebinin alışkanlıkların geleneklerin ve göreneklerin farklı olması olduğunu söyleyebiliriz.” diyor.

Dilekçi Rus gelinlerin en çok karşılaştığı sorunları ise şöyle sıralıyor:
– Çok yalnızım, gidecek bir yerim, bir arkadaşım yok,
– Yeni hayatıma bir türlü alışamıyorum,
– Yolda gidiyorum herkes bana bakıyor bundan cok rahatsız oluyorum.

İYİ ÖRNEKLER DE VAR

Dilekçi buna rağmen olumlu örneklerin de olduğunu kaydediyor. Dilekçi’ye göre evliliklerin zorlaşmasında bir başka bir etken din. “Din Türklerin hayatında Rusların hayatında olduğundan çok daha fazla rol oynuyor. Gerçi kendimi yanlız hissetmeyeyim diye din değiştirenler de var bu evliliklerde, ama bu sayı çok değil.” diyor dilekçi ve devam ediyor: “Bir de çocuk meselesi var, Türkçe ve Rusça bilen, iki kültürü de yakından tanıyan bir nesil yetişiyor. Türk-Rus karma evliliklerinde en çok karşılaşılan sorun, farklı dil din ve kültürden gelmenin yol açtığı sıkıntılardır. Çocukların hangi kültürü benimseyecekleri Müslüman Türk mü, Ortodoks ya da Katolik Rus mu olacakları bir sorun. Başta problem gibi gözükmesede aslında ileride aileyi ikileme düşüren ve görüş farklılıklarını ortaya cıkaran en büyük sorun olarak gösterebiliz bunu.”

YAZ KAÇAMAĞI SONRASI EVLİLİKLER SAĞLAM OLMUYOR

Dilekçi bir sıkıntıya da dikkat çekiyor. “Bu evliliklerin azımsanmayacak bir kısmının Antalya’da yaz tatilinde yaşanan “yaz kaçamağı” sonrası olduğunu da göz önünde bulundurursak… Çok da “sağlam temeller üzerine kurulmuş” bir müessese olduğunu söylemek zor.” diyor Dilekçi ve tespitlerini şöyle noktalıyor: “10 yıldır Rusya’da yaşayan ve sosyal hayatın içinde aktif biri olarak şöyle diyebilirim… Ruslar duygularını dışa vurmayan başlangıçta resmi soğuk ve mesefeliler. Hatta yabancılara karşı temkinli, süpheci ve ön yargılılar. Diğer taraftan aynı masa etrafında içilen bir Türk kahvesi sonrasında tamamen değişen davranışları ve tavırları Rusların içten samimi ve dostane olduklarını gösteriyor. Çok duygusal değiller. Toplumsal olayların hemen hemen hepsinden haberdarlar ama çözülmesi adına özlellikle de gençlerde bir ilgi söz konusu değil. Oysa Sovyetler Birliği zamanındaki yetişen Rus kadını daha duyarlı çalışkan ve duygusaldı. Tüm bunlara rağmen bu milletle akrabalığımız her geçen gün daha da katlanarak devam etmekte. Eğer eğitimli Rus kadınları daha sağlam temeller üzerine sadece duygusal olarak değil mantıksal da düşünerek Türk erkekleri ile evlilik gerçekleştirirlerse bence yetişen nesil iki ülke arasında potansiyel ilişkilerin olumlu yönde gelişmesinde aktif rol oynayacaktır.”