kisin acik havada spor yapmanin 4 yolu 0 - Soğuk havalarda spor yapmak sandığınız kadar zor değil!

Soğuk havalarda spor yapmak sandığınız kadar zor değil!

Spor yapmak insan vücudunun en büyük gereksinimleri arasında ve hareketsiz bir hayat yaşadığımız modern zamanlarda sporun önemi giderek daha da artıyor. Ancak pek çok kişi yaz aylarında spor yapma fırsatını kaçırmıyorken, kış aylarında bir anda spora son vermekte. Zira soğuk havalarda dışarı çıkmak herkese zor geliyor denilebilir. Bu nedenle ya sıcak, havasız spor salonlarına tıkılıyoruz ya da sporu tamamen terkederek bir sonraki baharı bekliyoruz. Ancak soğuk havada spor yapmaksandığınız kadar imkansız da değil.

Kış aylarında soğuk havada spor yapmadan önce ısınma hareketlerini tamamlamak çok önemli. Zira soğuktan kaynaklanan ısı kayıplarından dolayı sakatlanmamak için bedenimizin ihtiyaç duyduğu ısınma miktarını karşılamak önemli. Bu nedenle evin içinde her zamankinden daha fazla ısınma hareketi yapın ve bunun ardından dışarı çıkarak sporunuza devam edin.

138634 - Soğuk havalarda spor yapmak sandığınız kadar zor değil!

Doğru bir şekilde giyinmek de sizi soğukta spor yaparken hasta olmaktan kurtaracak. Pamuklu, yünlü kıyafetler giymek terin vücudunuzun üstünde ıslak bir şekilde kalmasına sebep olur ve bu da hastalıklara davetiye çıkarır. Bunun yerine soğukta spor için üretilmiş olan termal spor kıyafetlerini giymeli ve kendinizi soğuktan korurken içinize soğuk işlemesine engel olmalısınız. Bu kıyafetin üzerine ise kapşonlu bir rüzgarlık geçirirseniz sizi kimse durduramaz.

Sadece sıcak havalarda çok su içmek gerektiğini düşünmeyin ve sporunuz sırasında on beş dakikada bir biraz su için. Çünkü hala terlemeye devam ediyorsunuz ve bunun yanında soğukta ağzınızdan sıvı kaybı normalden çok daha yüksek oluyor. Su içmeden spora devam ederseniz vücudunuzun kendini ısıtma çabaları da yetersiz kalacaktır.

Spordan geldiğiniz zaman kendinizi sıcacık bir suyun altına atma isteğiniz olduğunu biliyoruz. Ancak bu pek de doğru sayılmaz çünkü vücut sıcaklığını bu şekilde radikal olarak değiştirmek size sadece zarar verecektir. Bunun etkilerinden kaçınabilmek için ılık bir duşu tercih edin ve spordan geldikten sonra ıslak kıyafetlerinizle çok uzun süre oturmayın.

Vücudumuzun enerji üretebilmek için kullandığı en temel kaynak karbonhidratlardır ve bu nedenle soğuk havalarda bu enerji ile ısınmayı tercih eder. Kaslarınız çalışırken bir yandan da vücut sıcaklığını korumak için mücadele edeceklerdir ve bu nedenle spordan yarım saat önce karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme yaparak gerekli enerjiyi de almanız gerekli.