sosyal medya - Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya, günümüz şartlarında hayatımızın bir parçası haline geldi. Neredeyse, onsuz yaşayamaz olduk. Sosyal medyayı kullanmayanların, oranı neredeyse yok denecek kadar az olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu kişinin, sosyal medya da hesabı bulunmaktadır. Hatta doğmamış çocuğuna hesap açanlar dahi bulunmaktadır. Peki, bu kadar fazla kullanılan sosyal medyanın, insan üzerinde ne gibi etkileri bulunmaktadır? Sosyal medyanın, hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Medyanın Olumlu Etkileri – Yararları

Yeni çevreler, edinmemizi sağlayarak, uzun zamandır görmediğimiz dostlarımızla sosyal medya sayesinde yeniden irtibat haline geçebiliriz. Sosyal medya sayesinde, toplumsal hareketleri daha çabuk duyup gerçekleştirmeye başladık. Örneğin; on binlerce insan, sosyal medyadan yapılan duyurularla kan, ilik, para vs. gerekli olduğu zaman hemen öğrenerek yardım edebiliyorlar.

sosyal medya 1 604x270 - Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medyanın Olumlu Yanları

Sosyal medyanın yararları ile ilgili bir çok maddeyi sıralayabiliriz. Günümüzde, çağrı merkezlerinin, müşteri temsilciliklerinin saatlerce, haftalarca çözülmesini beklediği problemleri sosyal medya sayesinde hızlı bir şekilde çözülmesi sağlandı. Sosyal medya sayesinde, tabakalar arasındaki mesafeler ortadan kalktı. Bir bakana sosyal medya araçlarından ulaşarak, mahallemizde meydana gelen su sıkıntısını iletebilir, sesinizi duyurabilirsiniz.

İnsanlar daha çok özgürleşerek, artık düşüncelerini çekinmeden, korkmadan dile getirebilirler. İnsanlar; karşıt, zıt kutuplarda olsalar dahi birbirlerinin fikirlerine saygı duymaya özendirmektedir. Ansiklopedilerle, sınırlı olan bilgi şimdiyse sosyal medyanın sayesinde sınırsız hale geldiğini gözleyebiliriz. İnsanlara zaman kazandırdı; artık düğün öncesi davetiye dağıtmak yerine sosyal medyalarından insanlar davetiye gönderebiliyorlar. Bu durum da, düğün yapacak insanların zamandan tasarruf ettiğini söyleyebiliriz.

Anlık bilgi akışlarına sahip olabilirsiniz. Yeni iş tanımları ortaya çıkarmıştır. Buda on binlerce kişiye yeni istihdam olanakları sunmaktadır. Sosyal medya uzmanlığı, içerik yöneticiliği gibi meslekler ön plana çıkmaya başlamıştır. Artık, çoğu şirket sosyal medya uzmanı arar oldular.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri – Zararları

sosyal medya - Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sosyal medyanın, olumlu olduğu kadar olumsuz tarafları da bulunmaktadır. Sosyal medya, insanların düşüncelerini de değiştirmeye başladı. Evli yada sevgilisi olanlar, önceden beni seviyor mu diye düşünürken, şimdi “fotoğraflarımı beğenmedi, başkasını beğenmiş” düşünceleri yerini aldı. Bu durum da, bizlerin uykusunun kaçmasına depresyona girme riskimizin artmasına sebep oldu. Herkes de farklı bir fotoğraf koyma telaşı sardı.

Ne kadar takipçim olacak, kaç kişi beğenecek gibi sorular zihnimizi yorar oldu. Endişeyi ve stresi tetikleyip, sebep olmaktadır. Ayrıca; huzursuzluk, konsantre güçlüğü, uyku bozuklukları gibi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Acaba şu kişi neden beni takip etmeyi bıraktı, neden benim fotoğraflarımı beğenmiyor gibi düşünceler zamanla strese, endişe ve uykusuzluğa yol açmaktadır.

Asosyal Bireyler

Sosyal medyanın zararları ile ilgili en önemli nokta ruh halimizi inanılmaz etkilemesidir. Akıllı telefonlar ve diz üstü bilgisayarların yaymış olduğu mavi ışık insan sağlığına zararlı olmaktadır. Birde uyuduğumuz yerde, akıllı telefonlarımızla uyumadan önce sosyal medya da gezip uykuya daldığımızı düşünürsek uyku verimimizin inanılmaz düştüğünü görebilirsiniz.

Sosyal medya, insanları bağımlı yapmaktadır. Hatta hastanelerde sosyal medya bağımlılığı için tedavi üniteleri görmek mümkün hale gelmiştir. Sosyal medya bir bağımlılıktır ve tedavi gerektirmektedir. Aşırı sosyal medya tutkunluğu; eğitimde, işte ve sosyal ilişkilerde rahatsızlıklara yol açmaktadır.